REHAPROTEX oslovil uživatele kompenzačních pomůcek i odbornou veřejnost

 

Po dvou letech se na brněnském výstavišti konal největší tuzemský veletrh zaměřený na potřeby zdravotně postižených. Ve dvou pavilonech se představily novinky z oblasti rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek, produkty pro aktivní život seniorů, výrobky chráněných dílen i služby poskytovatelů zdravotní a sociální péče. Během čtyř dnů si veletrh prohlédl více než 5 500 návštěvníků – jak koncových uživatelů, tak zdravotníků a zástupců státní správy, zdravotních pojišťoven, ústavů sociální péče, charitativních a neziskových organizací.

Velký zájem o novinky k testování

Pozornost návštěvníků přilákaly desítky produktových novinek a dalších zajímavých exponátů, které si zájemci mohli přímo na místě vyzkoušet a porovnat. K dispozici byl široký sortiment mechanických a elektrických vozíků, zvedacích a polohovacích systémů, chodítek, schodolezů a mnoha dalších pomůcek, které prezentovaly desítky vystavovatelů, členů Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků, ale i dalších firem. Vedle testování výrobků na stáncích probíhalo také odborné poradenství. Nová legislativa a zvýšení limitů úhrad otevřely hendikepovaným cestu ke kvalitnějším vozíkům a dalším zdravotnickým prostředkům, což podpořilo poptávku. Návštěvníci měli velký zájem také o náročnější řešení jako přídavné pohony k invalidním vozíkům nebo úpravy vozidel pro ruční řízení, případně k usnadnění automobilové přepravy zdravotně postižených.Ocenění pro tři české výrobky

Vystavovatelé mohli svá řešení pro zvýšení kvality života hendikepovaných přihlásit do soutěže Zlatý Rehaprotex 2019. Komise složená z odborníků působících v oblasti medicíny, ortopedie a rehabilitace z nich vybrala tři nejlepší, shodou okolností výhradně české výrobky. V kategorii pomůcky pro chůzi, pohyblivost a dopravu zvítězil elektrický pohon mechanického invalidního vozíku HURT-e. Výrobek české společnosti HURT oslovil komisi svou kompaktností, nízkou hmotností a vysokým výkonem. V kategorii řešení pro aktivní a soběstačný život byl oceněn obytný vůz pro těžce zdravotně postižené Charley Tramp vystavovatele Opus Lacrimosa. Bezbariérový obytný vůz umožňuje zcela nezávislou dovolenou lidem, kteří se neobejdou bez elektrického invalidního vozíku. V kategorii rehabilitační, kompenzační, protetické, ortopedické pomůcky získala Zlatý Rehaprotex společnost MEBSTER za první zcela český exoskelet určený zejména pro paraplegiky. Exoskelet UNILEXA vyniká spolehlivostí, bezpečností, stabilitou chůze, nízkou hmotností a možností jednoduchého a rychlého nasazení přímo z vozíku.Špičkově obsazené konference: REHAEXPRES přivezl i premiéra

I letos vyjel z Prahy do Brna speciální bezbariérový vlak REHAEXPRES, který vedle zdravotně postižených přivezl na výstaviště také premiéra Andreje Babiše, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a další VIP hosty. Vedle prohlídky veletrhu byla jejich cílem konference na téma Jak se změní podmínky cestování lidí se zdravotním postižením po liberalizaci železniční dopravy. Setkání s mimořádně kvalitním obsazením se zúčastnili také vrcholoví představitelé Českých drah i soukromých železničních dopravců, NRZP, krajů, SŽDC, SFDI a dalších institucí. Rovněž v dalších dnech probíhal velmi atraktivní odborný doprovodný program, mj. Setkání revizních techniků VZP, seminář Energetického regulačního úřadu o ochraně spotřebitelů před „šmejdy“ při změně dodavatelů energií nebo seminář a kulatý stůl Ministerstva práce a sociálních věcí o projektu Politika stárnutí v krajích a rodinném a intimním životě zdravotně postižených.Program pro veřejnost poprvé s parasportem

Novinkou ročníku byla Emil sport aréna, která každý den veletrhu představovala různé sportovní aktivity pro handicapované – florbal, ragby, basketbal, parahokej, paragolf, curling, bocciu i futsal nevidomých. Akce Nadačního fondu Emil se zúčastnili úspěšní parasportovci a návštěvníci si mohli různé sporty přímo na místě vyzkoušet.Tradiční součástí veletrhu bylo rozsáhlé poradenství a nabídka služeb zdarma. Státní zdravotní ústav zde otevřel Fórum pro zdraví propagující zdravý životní styl. Na dotazy návštěvníků odpovídali odborníci z Bílého kruhu bezpečí, poradny Kudy kam, Ligy vozíčkářů, ParaCENTRA Fenix, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších organizací. Pro zájemce bylo na veletrhu zdarma k dispozici měření tlaku, zraku, intolerance potravin a tuku v těle nebo vyšetření a tejpování fyzioterapeutem. Na přednáškovém pódiu proběhl mj. dvoudenní speciální program pro seniory. Prostor k prezentaci opět dostalo více než deset chráněných dílen s nabídkou vánočních dárků a dalších rukodělných výrobků.Příští ročník veletrhu REHAPROTEX se uskuteční v termínu 5. až 8. října 2021.

 


 

Řekli o veletrzích

Andrej Babiš, předseda Vlády České republiky

REHAPROTEX je velice důležitý veletrh pro osoby se zdravotním postižením. Přijel jsem sem REHAEXPRESEM a využil tři hodiny jízdy z Prahy, abych promluvil s lidmi se zdravotním postižením, kterým určitě chceme pomoci. Je velice důležité, aby naše občanská společnost a stát řešily jejich problémy.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Jsem rád, že předseda vlády navštívil veletrh REHAPROTEX, viděl „in natura“ jednotlivé zdravotnické pomůcky a hovořil s vystavovateli o jejich problémech, které je třeba dále řešit. Konference o přepravě osob se zdravotním postižením byla velmi přínosná.

Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno

Brněnské výstaviště je bezbariérové a REHAPROTEX se tu koná už od roku 1988. Děkuji vystavovatelům, že i letos přivezli zajímavé exponáty, které pomáhají zdravotně postiženým všech věkových kategorií.

Luboš Veselý, ředitel divize Roomer, společnost ERILENS

Mile nás překvapila účast, která byla vyšší, než jsme čekali. Výraznou většinu návštěvníků tvořili koncoví uživatelé, asi desetinu lidé z institucí. Veletrh REHAPROTEX je pro nás stále zajímavý a ukazuje se, že dva roky jsou optimální doba pro vznik nové poptávky.

Jiří Fiala, prodej automobilů, úpravy pro ZTP, společnost CanoCar

Snažíme se pomáhat lidem s hendikepem, aby mohli cestovat a vést plnohodnotný život, a veletrh je nám v tom nápomocný. Každý den jsme se zájemci řešili různé možnosti úprav vozidel a jednali o konkrétních zakázkách, dokonce jsme tady prodali jeden vůz.

Miroslav Hons, servisní technik, společnost MEDESA care

Přivezli jsme na veletrh nové produkty, abychom otestovali, jaká po nich bude poptávka. Podařilo se nám pro ně nadchnout jak koncové uživatele, tak hlavně lidi ze zdravotních pojišťoven, takže už tohoto důvodu jsme s účastí spokojeni. Lidí přišla spousta, určitě víc, než jsme čekali. První dva dny jsme se až do odpoledne vůbec nezastavili.

Lubomír Kachyňa, obchodní ředitel, společnost MEDICCO

První tři dny byla dobrá návštěvnost a celkově to hodnotíme jako dobrý ročník. Výborný nápad byl vlak, který na veletrh přivezl lidí ze vzdálenějších částí země. Hendikepovaní to mají s dopravou těžší, takže cokoliv jim v tom pomůže, je velké plus. Chválím doprovodný program pro odborné návštěvníky, například konferenci revizních techniků VZP – to je přesně naše cílová skupina a všichni se tady pak zastavili. Také Slezská diakonie tu měla celodenní konferenci, která na stánky přivedla další spoustu odborníků. To je pro nás vystavovatele velmi důležité.

Šárka Dvořáková, jednatelka, společnost SIVAK

Chválím pořadatele, protože letos udělali velký kus práce. Propagace veletrhu byla vidět a přijelo hodně návštěvníků z různých kategorií.

Petr Kotík, generální ředitel, společnost PATRON Bohemia

Letošní ročník je oproti minulému určitě posun k lepšímu, alespoň v prvních třech dnech. Do budoucna je co zlepšovat, ale celkově to nebylo špatné.

Leoš Fučík, ředitel ústavu Opus Lacrimosa, autor projektu Charley Tramp

Prezentace bezbariérového obytného vozu Charley Tramp naplnila, co jsem od ní očekával. Vzbudila mediální pozornost, vedle mnoha zájemců z rodin zdravotně postižených se na vůz přišli podívat třeba i lidé z Ministerstva práce a sociálních věcí, byl tu pan premiér. A mám obrovskou radost z ocenění Zlatý Rehaprotex.

František Malina, jednatel, společnost HURT

Vystavujeme tady pravidelně a s letošním ročníkem jsme spokojeni. Očekávání jsme měli nižší, protože vystavovatelů není moc, ale lidé přišli. Propagaci musím pochválit a vlak byl výborný nápad. Možná by stálo za úvahu některý jiný den vypravit vlak třeba z Ostravy. Přišli i odborní návštěvníci, takže pro nás to určitě mělo smysl. Potěšila nás cena Zlatý Rehaprotex a líbilo se mi, že tentokrát všechny ceny získali čeští výrobci.

Ondřej Michalík, produktový manažer, společnost ORTIKA CZ

Letošní ročník byl nad očekávání příjemný. Nečekali jsme takový zájem jak ze strany klientů, tak od zástupců odborné veřejnosti. Do budoucna bychom přivítali ještě větší zaměření na odborníky, více doprovodných konferencí. Velmi pozitivně hodnotíme účast vystavovatelů, mohli jsme se tu porovnat s konkurencí, což je pro nás také důležité.

Vladimír Sajler, obchodní a technický ředitel, společnost Ortoservis

Návštěvností jsme mile překvapeni a stejný názor má, myslím, většina vystavovatelů. Přišla odborná veřejnost i hodně individuálních klientů, takže letošní ročník předčil naše očekávání.

Jan Býma, jednatel, společnost MEYRA

Z pohledu návštěvnosti a zájmu o produkty nás letošní REHAPROTEX příjemně překvapil. Propagace veletrhu padla na úrodnou půdu, přišla spousta návštěvníků z řad odborné veřejnosti, terénních pracovníků a samozřejmě i koncových klientů, kteří ocenili hlavně to, že na jednom místě mohou srovnat nabídku jednotlivých výrobců a distributorů kompenzačních pomůcek. Tento aspekt je pro lidi se sníženou mobilitou velmi důležitý.

Matěj Lachman, odborný poradce, společnost DMA Praha

Byli jsme trochu skeptičtí, ale ve finále se nám veletrh hrozně líbil. Jsme velmi mile překvapeni, kolik sem přišlo lidí. Portfolio návštěvníků sahalo od lékařů přes koncové zákazníky až k pojišťovnám. A hlavně to byli lidé s konkrétním zájmem. Za nás určitě dobrá akce.

Tomáš Rondzík, operating & marketing manager, společnost KURY

Letošní REHAPROTEX byl z našeho pohledu poměrně úspěšný. Je to vlastně jediná výstava takového rozsahu u nás, což se letos potvrdilo. Představili jsme nové produkty a lidí přišlo dost, takže jsme spokojeni.