Největší subjekty podnikající v oblasti hudebního průmyslu na území ČR se spojily do jedné asociace

 

Dne 31. 8. 2020 proběhla v prostorách O2 Areny ustavující schůze zástupců nově vznikající Asociace hudebního průmyslu České republiky, která má za cíl sdružovat ty největší subjekty, které působí v oblasti pořádání a realizace hromadných kulturních akcí, podnikající s cílem dosažení zisku, a to bez významné dotační podpory z veřejných zdrojů.

Asociace sdružuje TY NEJVĚTŠÍ promotéry, ticketingové operátory, technické firmy, prostory k pořádání akcí a dodavatele lidských zdrojů v zemi, které zabezpečují servis spojený se stavbami akcí a security službami. Účelem Asociace je především zastupovat, prosazovat, obhajovat a ochraňovat zájmy svých členů a vznikla jako reakce na současný kritický stav v oblasti komerční kultury. Třicet společností, které projevily vůli stát se zakládajícími členy nově vznikající Asociace, jsou subjekty, které pořádají ty největší akce u nás, nebo se podílejí na jejich realizaci, a jejichž ekonomický a společenský přínos je v oblasti hudebního průmyslu v České republice zásadní.

Jen v roce 2019 tyto subjekty samy zorganizovaly akce s celkovou návštěvností nad 1,5 milionu osob a dosáhly celkového obratu přeš čtyři miliardy korun. Šlo například o koncerty Metallica, Rammstein, Kiss, Billie Eilish, Ariana Grande, Kabát, Lucie; za festivaly Masters of Rock, Benátská noc, Hrady CZ a mnoho dalších.

Situace těchto subjektů, které dlouhá léta působí na českém trhu a jejichž činnost státu přinesla stamiliony na vybraných daních, je nyní kritická a naprosto neodpovídá významu, který ekonomicky a společensky pro stát a občany této země celé ty roky přinášela.

Robert Porkert, CEO LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o. a nově zvolený předseda výkonného výboru k vzniku Asociace, uvádí: „Kromě obrovských ztrát, které nám každý den, kdy akce nemůžeme pořádat, vznikají, vnímáme jako velký nedostatek neorganizovanost v hudebním průmyslu, kdy zejména se státními institucemi jednají různí zástupci s různými zájmy s mnohdy jen nepatrnými zkušenostmi v oblasti hromadných akcí. Asociace má za cíl sdružit subjekty, které nejsou za normálních okolností závislé na různých podporách a dotacích od měst a státu. I proto máme v názvu slovo průmysl a nikoli kultura, i když se ve většině případů o kulturní vystoupení jedná.“

Ti, kteří doposud působili na trhu jako konkurenti, se nyní v důsledku této situace a krize spojují, aby společně formulovali a prosazovali zájmy Asociace a byli slyšet při prezentaci svých cílů!

Veletrhy Brno, a.s. jsou členem asociace jako provozovatel výstaviště, které slouží i kulturním akcím.

 

ZAKLÁDAJÍCÍ ČLENOVÉ AHP ČR

- ABF, a.s.
- AV MEDIA EVENTS, a.s
- BACH - Brněnská asociace clubové hudby, z.s.
- Bestsport, a.s.
- BrainZone s.r.o.
- CE.ENERGY CZECH, s.r.o.
- ČECHYMEN a.s.
- ECHO PROMOTION s.r.o.
- Forum Karlín s.r.o.
- Fource Entertainment s.r.o.
- GLANC, s.r.o.
- HIGH LITE TOURING s.r.o.
- IRSnet CZ s.r.o
- ING. VOJTĚCH PARÁK
- Junesta s.r.o.
- LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o
- Pink Panther Agency, s.r.o.
- PRAGOKONCERT BOHEMIA, a.s.
- První festivalová, s.r.o.
- Q & I production s.r.o
- RENTAL.CZ s.r.o.
- RIFF RAFF s.r.o.
- NEDOMYSLENO, s.r.o.
- Shameless s.r.o.
- Ticketmaster Česká republika, a.s.
- Ticketlive PRO s.r.o.
- T SERVIS s.r.o.
- Veletrhy Brno, a.s.
- YASHICA s.r.o.
- Z production s.r.o.