BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

Předběžná závěrečná zpráva: Veletrhy SILVA REGINA a BIOMASA letos nadchly


Od 3. do 6. dubna 2022 se na brněnském výstavišti konaly lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA. Dohromady se veletrhů zúčastnilo na 180 firem na ploše 15 000 čtverečních metrů. Za čtyři dny přišlo na výstaviště 25 000 lidí. Nadšeni byli vystavovatelé i návštěvníci.

Veletrhy po čtyřleté odmlce kompletně představily obor lesnictví, lesního hospodářství, myslivosti i biomasy. Zastoupení z řad vystavovatelů bylo téměř kompletní, návštěvnost potom příjemně překvapila všechny. „Úspěch letošního ročníku nám přináší optimismus do budoucna. Potvrzuje se, že veletrhy jsou potřebným a důležitým nástrojem a areál brněnského výstaviště bude naplněn i nadále,“ uvedl Tomáš Moravec, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

Své technologie představili téměř všichni dovozci, od strojů či zařízení pro primární těžbu a údržbu lesa až po stroje pro zpracování kulatiny a finální úpravu palivového dříví. Některé firmy předvedly také rozšířený sortiment zemědělské a komunální techniky. Například firma Austro Diesel vystavila kompletní produktovou řadu Massey Fergusson, jejíž je výhradním zástupcem. Návštěvníci si mohli prohlédnout exponáty „naživo“, což všichni kvitovali s velkým povděkem. Kontakt s produktem na trhu prostě chyběl.

Velmi úzce byl letošní ročník provázán s oborem biomasa. Témata jako zpracování štěpky pro podniky i domácnosti, energetická soběstačnost a prezentace kotlů na tuhá paliva se ukázala jako velmi aktuální ve vztahu k současné energetické situaci.

Význam veletrhu potvrdila účast všech klíčových institucí a organizací, jako je Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky ČR, Pozemkový úřad ČR, SZIF, Česká lesnická společnost, Českomoravská myslivecká jednota, Českomoravská společnost chovatelů, Mendelova univerzita, Česká zemědělská univerzita, Regionální agrární komora Jihomoravského kraje, Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti a další. V zahajovací den veletrhu se konal také sněm Agrární komory ČR, který se věnoval aktuální situaci v Evropě ovlivňující nejen českou ekonomiku, ale i celosvětové trhy.

Reprezentativně byl tradičně představen obor myslivosti. Zaujal nejen kulturně naučný program na pódiu, ale také nápaditě pojatá prezentace preparátů a trofejí. V kombinaci s ukázkami sokolníků, kynologů, laserovou střelnicí a virtuální lukostřelbou nadchl program všechny generace návštěvníků. Zájem byl také o nové technologie v souvislosti s digitalizací či využitím dronů. Pro nejmenší byly připraveny edukativní programy k poznávání přírody a interaktivní naučná stezka Lesní pedagogika. Milovníci zbraní ocenili novinky v oblasti optiky, termovize a nočního vidění. Nejen myslivci si potom mohli vybrat z široké nabídky v segmentu oblečení a doplňků pro les a lov.

Svoji expozici měla také hospodářská zvířata. Představeno zde bylo několik plemen skotu, ovcí a koz. Vyhledávané byly také expozice včelařů s možností nakoupit nebo ochutnat produkty z medu. Nabídka regionálních potravin a krajových specialit oslovila návštěvníky množstvím degustací a ochutnávek. Delikatesy si návštěvníci mohli také zakoupit.

Příští ročník veletrhů SILVA REGINA a BIOMASA se uskuteční společně s veletrhem TECHAGRO v roce 2024.

V dubnu 2023 se na brněnském výstavišti konají veletrh ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat.

 

Řekli o veletrhu

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství České republiky

Jeden z největších evropských lesnických a mysliveckých veletrhů se koná prakticky po 4 letech. A právě proto, že od minulého ročníku uplynulo hodně času, jsem přesvědčen, že letošní setkání je pro nás všechny o to příjemnější, bohatší a přínosnější. Máme příležitost seznámit se nejen s nejmodernějšími trendy ve vývoji techniky a technologií v lesním hospodářství, ale i s aktualitami a zajímavostmi ze světa myslivosti a včelařství či energetického využití biomasy.

Vojenské lesy a statky ČR, divize Plumlov, Lenka Kopecká, asistentka ředitele

V úterý byla velká návštěvnost. Jsem ráda, že je zájem o lesní pedagogiku mezi dětmi, protože je důležité, aby měly vztah k přírodě. Zastavovali se u nás samozřejmě naši odběratelé, takže veletrh měl význam jako místo společenského setkání.

LIEBHERR – STAVEBNÍ STROJE CZ, Jan Kadubec, vedoucí marketingového oddělení

S veletrhem jsme spokojení, máme stále nějaké návštěvníky. Na veletrh Silva Regina jsme také zvali své návštěvníky, kteří na veletrh dorazili. Musím říct, že pro nás měl veletrh smysl a jsme rádi, že jsme se tady po čtyřech letech zase mohli prezentovat, protože je to jediný veletrh v České republice, kde můžeme naše produkty prezentovat.

INTERFORST, David Vybíhal, jednatel

Na základě zkušeností z loňského veletrhu, kterého jsme se zúčastnili, jsme se rozhodli, že letos přijedeme. Návštěvnost je dobrá, jsme spokojení.

AGRIFOREST, Roman Machala, vedoucí prodeje

Na veletrh jsme letos přijeli s očekáváním, že budeme prezentovat naše výrobky, kterých jsme z větší části dovozci. Specializujeme se na dovoz strojů ze Skandinávských zemí a ze Slovinska. Návštěvnost je uspokojivá. Zákazníci jsou kvalitní, protože sem nejedou na výlet, ale kvůli zájmu o techniku a o stroje.

P&L, Marek Psota, produktový manažer

Jsme velmi mile překvapení návštěvností. Je tu spousta zákazníků a určitě mělo obrovský smysl tady být.

Reparoservis, Miroslav Klásek, jednatel společnosti

Jsme strašně rádi, že výstaviště uspořádalo veletrh Silva Regina. Jsme překvapení z návštěvnosti, nikdy jsme jich tolik první dva dny neměli.

Austro Diesel, Radim Vlčko, obchodní ředitel

Firma Austro Diesel je zde v Brně tradičním vystavovatelem. Letošní ročník je velice specifický, protože byl zrušený veletrh Techagro. S brněnským výstavištěm jsme se ale dohodli, že jako firma se zúčastníme, protože máme spoustu novinek. Dva roky představujeme zákazníkům novinky on-line prezentací, což v zemědělském sektoru není tak přínosné. Padlo rozhodnutí, že novinky zákazníkům představíme in natura, aby si stroje mohli osahat. Naše očekávání bylo, že našim zákazníkům poskytneme možnost vidět vše v reálu. Očekávání se z mého pohledu nejen naplnilo, musím říci, že jsem velice mile překvapený. Účast je daleko větší, než jsme čekali. Přišla i spousta zákazníků od konkurence, přišli také ti, kteří jsou na veletrzích myslivosti a biomasy. Za mě spokojenost veliká. Je to výstava nejen imageová, ale i kontraktační.

Dřevoprodukt SV, Oldřich Václavek, jednatel

Myslím si, že na všech dnech je vidět enormní zájem. Návštěvnost v úterý ráno byla podobná jako v neděli. Byli tu nejen rodiny, ale především odborníci z oboru, kteří už konkrétně vědí, co chtějí nakupovat. Z pohledu lesáků je to úžasné, nikdo takovou účast nečekal.

URBAN KOVO, Jan Kvapil, prodejce

Návštěvnost předčila naše očekávání. Je tady spousta vystavovatelů a potencionálních klientů. Z letošního veletrhu si objednávky odvážíme.

AGROTECHNIKA Vaněk, Vilém Naštický, prodejce

Chtěli jsme lidem zase ukázat, co máme v nabídce, ukázat o co jsme ji rozšířili, hlavně se zase někam podívat a představit se. Návštěvnost je slušná, máme v plánu, že se příště zúčastníme znovu.

MERIMEX, Vlastimil Zeman, ředitel

S průběhem veletrhu jsem spokojený. Jsem překvapený z návštěvnosti. Navštěvují nás naši zákazníci z lesnického prostředí.

STV ARMS, Richard Koňařík

Návštěvnost byla velká. Myslivci měli zájem o nové zbraně. Na naší straně panuje spokojenost.

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, Jana Kuncová, PR oddělení

Jsme rádi, že jsme se letošního ročníku zúčastnili. Veletrh splnil účel i s ohledem na navázání partnerských vztahů. Na stánku nás navštívilo také mnoho uchazečů o budoucí studium.

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, Anna Prokůpková, marketingové oddělení

S veletrhem jsme spokojeni. Návštěvnost byla velmi dobrá, přišly všechny generace z řad široké veřejnosti.

LESCUS Cetkovice, Petr Martinec, obchodní ředitel

Na veletrhu SILVA REGINA jsme vystavovali poprvé v historii firmy a jsme velice spokojení. Potkali jsme se zde nejen se současnými odběrateli a dodavateli, ale máme i mnoho nových kontaktů.

ATMOS, Stanislav Řežný

Výstava nad míru splnila očekávání. Návštěvnost byla veliká. Účast plánujeme i za dva roky.

Mouder, Adolf Mouder, jednatel

Jsme rádi, že jsme se veletrhu zúčastnili. Přišli stávající zákazníci a máme i nové kontakty, takže jsme spokojení. Pro nás je to největší oborová výstava v České republice. Jedná se o dobrou příležitost se prezentovat a představit novinky.

BIOMAC, Jiří Koukol, manažer prodeje

Snažíme se být blíže zákazníkům a navázat zde nové kontakty. Snažíme se rozšířit síť našeho prodeje po celé naší republice a na Slovensku, a to se nám daří.