GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Těšte se, na výstavišti opět zakotví Nomádi

 

Po roce se na brněnské výstaviště a veletrhy Go a Regiontour vrátí projekt serveru Lidovky.cz Nomádi. Zájemcům o velmi netradiční cestování se představí zástupci tří expedic. A na jejich zážitky se můžete těšit každý den v 10, 12 a 14 hodin.

 

  • Vojtěch Lavický – motorkář, který objel svět. Vojtěch je bývalý IT specialista, kterého svět jedniček a nul přestal uspokojovat. Žije v Brně. Rozhovor čtěte zde. 

  • Petr Kašpar – cestovatel a filmař, který se zúčastnil řady expedic. V rámci expedice Alaknanda (2006) cestovala výprava českých vodáků pod jeho vedením po vlastní ose do Indie. Natáčel i na Kavkaze společně s nevidomým horolezcem Janem Říhou, kde vystoupili  na nejvyšší vrchol Ruska (Evropy) – Elbrus. Petr Kašpar představí obytnou nástavbu na pick-up vlastní konstrukce. Rozhovor čtěte zde.

 

  • Tomáš Málek – bude vyprávět o cestování po severovýchodním Turecku obytnou dodávkou. Do oblasti zatím podnikl dvě cesty a to v letech 2000 a 2010. V rámci expozice bude vystavena dodávka Mitsubishi L300 s doma vyrobenou obytnou vestavbou. Vůz mimo Turecka projel Bosnu a Hercegovinu, Itálii či německé Alpy. Rozhovor čtěte zde.

 

Projekt Nomádi

První z textů pod hlavičkou Nomádi se na serveru objevil v květnu 2017, dnes jich rubrika obsahuje mnoho desítek. Cílem je ukázat, že cestování neznamená ono klasické „sednout do letadla – dva týdny u moře – návrat do práce“, ale že pokud máte odvahu, dá se cestování věnovat obrovský kus života.

Ti, kteří se v rubrice objeví a vlastně sami o sobě píší, se dají nazvat novodobí či digitální nomádi. V garáži si přestaví auto, často rozprodají majetek a vyrazí na cesty. Míří na dlouho do míst, kam by běžného smrtelníka ani nenapadlo jet – na Sibiř, do africké pouště, do míst, kde končí všechny silnice. Cestování je jejich životní styl, o němž pak píšou na sociálních sítích, blozích a přednáší. A jak říká Tomáš Málek, vedoucí zpravodajského serveru Lidovky.cz a člověk, který má seriál na svědomí, ukazuje se, že Češi a Slováci jsou velcí cestovatelé.

Velkým lákadlem nomádské expozice budou opět vozy, v nichž nomádi svoje cesty podnikají. Jsou propracované do posledního detailu, tak aby v něm cestovatelé mohli podniknout svoji plánovanou trasu, ale často také pracovat. Pořádně si stroje můžete prohlédnout v pavilonu P mezi 17. a 20. lednem. A hlavně si poslechnout příběhy a zkušenosti, které novodobí nomádi při svém putování nasbírali.

Foto: archiv Vojtěcha Lavického

 

Datum: 16.1.2019 9:32:00