Meopta pokračuje ve vývoji vojenské techniky

 

Osmdesáté výročí svého vzniku slaví letos  výrobce optickometrických přístrojů Meopta-optika s r.o. Jde o mezinárodní společnost s dlouhou a bohatou tradicí ve vývoji, výrobě a montáži špičkových optických, optomechanických a optoelektronických produktů. Své výrobky dodává nejen na civilní trhy, ale též armádě. Ve zbrojní výrobě má více než 70 let zkušeností. Vyvíjí a vyrábí přesnou optiku pro vojenské a bezpečnostní složky mnoha zemí.

„Společnost si vede ekonomicky dobře, ekonomika je zisková, výše tržeb za předminulý rok byla 2 miliardy, minulý rok 1,85 miliardy. V současné době máme 2 500 zaměstnanců. V nákladech jsou započítány zcela nové technologie,“ uvedl Ing. Vilém Kohout, ředitel vojenské výroby firmy. Letos Meopta-optika očekává stejně jako loni tržby ve výši kolem 1,9 miliardy korun. Výkyvy na trzích v některých komoditách musí přerovská firma dorovnávat růstem v jiných oborech. „V současnosti máme právě výkyv ve vojenské produkci, musíme jej ale doplnit něčím jiným. Byl totiž pozastaven projekt na útočnou pušku z důvodu reorganizace armády. Je to škoda, akce byla rozběhnuta, Meopta na tuto výrobu už převedla některé zaměstnance. Vznikají nám tak vícenáklady a vícepráce. Vojenská produkce dosahuje pět procent výroby,“ řekl Kohout. Firma letos plánuje zisk kolem 100 milionů korun. "Není to mnoho, ale počítáme s investicemi a vysokými úvěry na investice," uvedl Kohout. Firma podle něj investuje do vývoje technologický a optických aplikací. V posledních letech jsou to řádově stovky milionů korun.

K produktům určeným pro armádu patří mimo jiné puškový modulární systém MeoRMS. Protože různé mise se konají v různém prostředí a vyžadují různé zbraně a zaměřovací systémy, Meopta-optika nabízí tento modulární systém s volitelnou kombinací optických modulů. To umožňuje zvolení vhodného optického systému v závislosti na charakteru mise a rychlou výměnu optických modulů dle aktuální situace a podmínek. Systém MeoRMS je navržen pro útočné pušky a OOZ, které obstojí v každé bojové situaci.

Dalším produktem jsou puškové kolimátory. Jedním z nich je M-RAD, který patří k nejmenším, ale nejsilnějším pro všechny pušky dostupné na trhu. Je vodotěsný a rezuvzdorný, jde o univerzální mířidlo pro jakoukoliv zbraň v různých prostředích. Zájem je i o kompaktní zaměřovače, které jsou také vhodné pro jakoukoliv zbraň, především pro útočné pušky, ale výrobek si poradí i s rázy kulometu. Přesnost na střední vzdálenost je dosažena se značným ziskem světla. Typ ZD 5x40 je vybaven červenou a zelenou záměrnou osnovou, která umožňuje použití v různých světelných podmínkách. Zajímavý je typ ZD 3x20, velmi malý a lehký zaměřovač s optickým řešením převracecího hranolu. Přibližuje třikrát střední vzdálenosti a zvyšuje tak přesnost při zachování nízké váhy zbraňového systému.

Další kapitolu v armádní produkci tvoří taktické puškohledy Meopta, které jsou vyvíjeny pro použití za velmi nepříznivých světelných podmínek. Vyznačují se extrémní dobrou propustností světla a věrností přeneseného obrazu. Proto střelci nabízí přesně takový terč, jaký potřebuje při střelbě ke svému úspěchu. Všechny čočky těchto zařízení jsou plně pokryty antireflexní vrstvou, která zajišťuje celkovou světelnou propustnost 95 procent. Například puškohled ZD 6-24x56 se používá pro odstřelovací zbraně v ráži 7,62x51 NATO, 338 LM nebo 12,7 mm na střelbu na dlouhé vzdálenosti. Velký rozsah výškové korekce umožňuje dosáhnout značné vzdálenosti střelby.

Pro nejnáročnější pozorovatele jsou určeny dalekohledy Meopta Tactical, jež nabízí vynikající propustnost světla (90 procent), přesné barevné podání, ostrou od kraje ke kraji čistotu obrazu a velké zorné pole. Vhodné jsou pro pozorování na malé i velké pozorování vzdálenosti v terénu, ale i pro detailní rozpoznávání cíle za nepříznivých světelných podmínek – v noci, za šera nebo při svítání. Zajímavé jsou taktické spektivy – nově vyvinuté dalekohledy pro pozorování ve vysokém rozlišení. HD objektiv s vysokou světelností a vysoce světelný okulár s kombinací z hydrofobní vrstvou na všech vnějších stranách optických prvků činí tento dalekohled skutečným taktickým prostředkem k pozorování cílů. Zejména jejich skrytému sledování na dlouhou vzdálenost nebo na vyhodnocování zásahu při střelbě i za špatné viditelnosti.

Společnost Meopta-optika je významný tuzemský výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro obor digitální projekce a do polovodičového průmyslu.

Datum: 23.5.2013 18:30:00