O pistole z České zbrojovky je zájem v celém světě

 

Jedna z největších českých zbrojařských firem Česká zbrojovka a.s. prezentuje na letošním veletrhu IDET řadu pistolí. Kromě výroby pro ozbrojené složky dodává na trh i sportovní zbraně a zabývá se i nezbrojní výrobou. Současná akciová společnost vznikla v roce 1992, historie zbrojní výroby v Uherském Brodě však sahá až do 30. let minulého století.

K zajímavým exponátům v této kategorii patří například pistole CZ 75 P-07 DUTY, která je nazývána zbraní 21. století. Jde o kompaktní zbraň s originálním designem ráže 9 mm Luger s polymerovým rámem. Konstruktéři ji navrhli s ohledem na vysoce náročné požadavky současných služebních tendrů. Její revoluční spoušťový mechanismus Omega, kromě radikálního technologického zjednodušení, výrazně zlepšuje vynikající chod spouště. Navíc umožňuje unikátní jednoduchou přestavbu z pojistkového provedení na provedení s vypuštěním kohoutku a naopak. Vyniká také vysokou kapacitou zásobníku (16 nábojů) a moderním uzamčením závěru do výhozního okénka apod. Zbraň je přesná, jednoduchá a snadno ovladatelná, ideální pro každodenní nošení. Používají ji speciální jednotky a policie.  Tato pistole spadá do vysoce populární kategorie moderních služebních kompaktů, které se dají výstižně popsat jako trochu menší a citelně lehčí než klasické pistole. Díky perfektní ergonomii a příznivým vlastnostem spoušťového mechanismu Omega dosahuje zbraň vysoké přesnosti a je snadno ovladatelná i při rychle opakovaných výstřelech.

Česká zbrojovka z Uherského Brodu si zajistila dodávku na 50 tisíc pistolí CZ 75 P-07 DUTY do Egypta, kde vyhrála mezinárodní tendr pro egyptské ministerstvo vnitra. Řekl to v Brně na veletrhu IDET generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Během jednoho roku má zbrojovka díky kontraktu získat stovky milionů korun. Na kontrakt pak navazuje dodávka několika set kusů škorpionů. "Předpokládám, že v příštím roce budeme pokračovat v těchto parametrech, minulý týden jsme odvezli první část," dodal Kovařík. Pistole CZ P-07 Duty jsou přitom menší než ty, které zbrojovka dodává pro českou armádu a složky ministerstva vnitra.

Dalším exponátem v expozici v pavilonu P je služební a sportovní pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM. Od klasických zbraní se liší ultramoderním polymerovým rámem, díky němuž se podařilo hmotnost nenabité zbraně snížit na pouhých 800 g. Dalším významným zdokonalením jsou výměnné hřbety rukojeti, jejíž tvar je tak možné perfektně přizpůsobit ruce střelce. Originálně tvarovaný polymerový rám si uchoval skvělou ergonomii legendární CZ 75 a je opatřen montážní lištou MIL-STD 1913 (Picatinny Rail). Model PHANTOM, opatřený páčkou pro bezpečné vypouštění napnutého kohoutu, je do všech detailů propracovaná služební pistole vhodná nejen pro roli zásahové zbraně, nýbrž i pro každodenní nošení. Navíc jde o první uherskobrodskou pistoli s výměnnými hřbety rukojeti.

Česká zbrojovka je v současné době stabilní strojírenskou firmou, která trvale dosahuje vysokých zisků. Podařilo se jí stabilizovat kvalitní tým zaměstnanců i technické zázemí. O její zbraně je stále velký zájem nejen na českém trhu, ale i v zahraničí. V budoucnu hodlá rozšířit portfolio z hlediska ozbrojených složek a spolupracovat s těmito složkami jiných států, v současnosti má zástupce v 75 zemích světa. Ve svém civilním programu se věnuje i loveckým sportovním zbraním.

Datum: 24.5.2013 9:15:00