Obranný a bezpečnostní průmysl se představuje veřejnosti

 

Na brněnském výstavišti se ve středu 22. května otevřely brány dvou tradičních a vyhledávaných přehlídek - 12. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET a 16. mezinárodního veletrh požární a bezpečnostní techniky a služeb PYROS/ISET. Celkem se představuje 399 vystavujících firem z 25 zemí a jejich nabídku si návštěvníci mohou prohlédnout až do pátku 24. května. Vůbec poprvé bude po celou dobu pro širokou veřejnost otevřen i veletrh IDET s nejmodernější vojenskou technikou, ke které se její fandové jinak jen tak lehce nedostanou. Mj. nad výstavištěm přeletí formace vojenských letounů a předvede se i jednotka Hradní stráže.

Mezinárodní veletrh IDET se v Brně poprvé konal před dvaceti lety a postupně se zařadil k nejvýznamnějším událostem svého druhu v Evropě s prestižní rolí zejména v novém prostoru NATO. Na straně vystavovatelů je zastoupeno 25 zemí a oficiální expozice otevírají vedle České republiky také Slovensko a Polsko. Neméně pestrá je národnostní skladba odborných návštěvníků – předem ohlášených specialistů a členů  armádních delegací, kteří si prohlédnou zejména expozice tuzemských vystavovatelů. Pro společnosti jako ERA, Tatra, Aero, Česká zbrojovka a další přední hráče českého trhu tak má veletrh IDET zároveň proexportní význam. Pozvání Ministerstva obrany ČR přijalo dvacet oficiálních zahraničních delegací vedených ministry obrany či vysokými představiteli resortu obrany a armády. Další významní zahraniční specialisté se zúčastní odborného doprovodného programu a zejména třídenní mezinárodní konference CATE (Community-Army-Technology-Environment) pořádané Univerzitou obrany Brno. Stejně jako před dvěma lety, i letos šestice prestižních konferencí CATE očekává účast bezmála tisíc specialistů z Evropy i zámoří.

Na veletrhu PYROS/ISET 2013 vystavuje stovka firem z 18 zemí a návštěvníkům se představuje moderní technika a služby z požární, bezpečnostní i policejní oblasti.   K největším vystavovatelům patří Továrna hasící techniky Polička, Deva-FM  Frýdek Místek, Pramacom Praha, Agrotec Hustopeče, Gumotex Břeclav,  Nordstahl Praha nebo Miele. Z avizovaných novinek si zaslouží pozornost  například Thermo–Man od švýcarské firmy DuPont - unikátní zařízení, které slouží k testování tepelné odolnosti v akci a jde o jeden z nejvyspělejších systémů pro vyhodnocení popálenin na světě. Figurína v životní velikosti je umístěna v prostředí o teplotě roztavené lávy, kde měří ochranné vlastnosti oblečení pro hasiče, armádu, policii a pracovníky v průmyslu.

Datum: 22.5.2013 6:00:00