Veletrhy IDET a PYROS/ISET 2013 zahájeny

 

Oficiální zahájení proběhlo za účasti ministra obrany Vlastimila Picka a dalších významných hostů z tuzemska i zahraničí a neslo se v duchu dvacetiletého výročí existence veletrhu IDET a především Armády České republiky.

Veletrhy obranné a bezpečnostní techniky začaly stylově a s vojenskou parádou. Prostor před pavilonem P olemovala čestná jednotka Armády ČR a zaplnili vzácní hosté v uniformách řady evropských i vzdálených zemí. Úvod patřil tradičnímu vojenskému ceremoniálu s hudbou a napjatě očekávanému přeletu formace pěti letounů Armády ČR ve složení CASA, JAS-39 Gripen a L-159. Všechny přítomné přivítal primátor města Brna Roman Onderka, který ve svém krátkém vystoupení vyjádřil přesvědčení, že zbraně a bezpečnostní technika neznamenají jen válečné konflikty, ale také prostředky k nabytí a udržení demokracie. “I zbraně, které se nepoužívají, dokáží některé odradit od činů, které přinášejí oběti,“ konstatoval primátor a popřál všem přítomným úspěšný pobyt na výstavišti i ve městě Brně.

Ministr obrany Vlastimil Picek zaměřil svůj zahajovací projev na dvacáté výročí vzniku Armády ČR. „Uplynulé dvě dekády byly bezesporu dostatečně dlouhá doba, aby armáda prošla důslednou transformací. Již devátým rokem je zcela profesionální, je součástí aliančních vojsk, zmenšila se a je technologicky mnohem vyspělejší. Výzbroj, výstroj a technika, kterou disponují naše jednotky, jsou na světové úrovni. Jinak tomu ani nemůže být, musíme nahrazovat kvantitu kvalitou,“ prohlásil ministr a zároveň zdůraznil nutnost  držet krok se  zrychlujícím se tempem vývoje obranných technologií. „Dlouhodobé odkládání investic do zbraňových a podpůrných programů by mohlo znamenat, že se brzy objeví a dále poroste disproporce mezi našimi ambicemi a našimi reálnými schopnostmi,“ konstatoval Vlastimil Picek. Veletrh IDET podle jeho slov svědčí o dobrých vztazích resortu obrany s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu a je také ideální příležitostí k utužování vzájemně prospěšných kontaktů v rámci Visegrádské čtyřky, NATO a Evropské unie.

Na jeho vystoupení navázal náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel, který připomněl rozsáhlou materiální obměnu naší armády v posledním dvacetiletí. „Naše dvacetiletá armáda, přestože je štíhlá a poměrně skromně oděná, je ve velice dobrém stavu. Za prostředky, které dostává, se snaží vypadat velice dobře a splnit všechno, co se od ní očekává,“ ujistil přítomné generálporučík Pavel.

K významným hostům oficiálního zahájení veletrhu IDET patřili mj. předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR Jozef Regec, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Milan Hovorka a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. Delegaci Slovenské republiky vedl ministr obrany Martin Glváč a dále byly přítomny delegace ministerstev obrany a generálních štábů z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Egypta, Libye, Litvy a Pákistánu.

Datum: 22.5.2013 14:15:00