IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Vojenský technický ústav, s. p. představí nově vyvinutou zbraňovou stanici ISR-2, zodolněné komunikační zařízení VTU-DRC a VTU-DSC a 60mm minomety ANTOS a ANTOS-LR

 

Vojenský technický ústav, s. p., (dále jen „VTÚ“) je státním podnikem, který byl založen Ministerstvem obrany České republiky dne 1. září 2012 za účelem poskytování strategických dodávek a služeb potřebných pro zajištění obrany a bezpečnosti země a k plnění závazků vyplývajících z členství České republiky v NATO a EU. V rámci Evropské unie je jedním z největších pracovišť zabývajících se obranným a bezpečnostním výzkumem a vývojem.

VTÚ nabízí služby nejen Armádě České republiky, ale také složkám ozbrojených bezpečnostních sborů a integrovaného záchranného systému a i privátním zákazníkům.

Svou činností státní podnik udržuje a rozvíjí strategické know-how České republiky v oblasti obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje, mj. zbraní, munice, pozemní techniky, bezpilotních průzkumných prostředků, palubního vybavení letadel, prostředků radiotechnického a letištního technického zabezpečení, simulátorů, komunikačních systémů a s tím spojeného zkušebnictví, ověřování a certifikace.

VTÚ dlouhodobě hospodaří s pozitivní bilancí a kladným hospodářským výsledkem. Realizací náročných projektů pro tuzemské i zahraniční zákazníky si získal profesní prestiž a významnou roli v branněbezpečnostním prostředí. V oblasti obranného výzkumu a vývoje, inovace, výroby funkčních vzorů a prototypů, kusové a malosériové výroby a zkušebnictví ročně zrealizuje okolo 200 projektů.

Předpokladem vysoké kvality poskytovaných služeb je synergie schopností tří odštěpných závodů (VTÚLaPVO Praha-Kbely, VTÚPV Vyškov, VTÚVM Slavičín), které se specializují v oblastech letectví a protivzdušné obrany, pozemního vojska, výzbroje a munice.

Státní podnik VTÚ na letošním veletrhu IDET představí nově vyvinutou zbraňovou stanici ISR-2Dálkově řízená zbraňová stanice ISR-2 je moderní průzkumně palebný systém, umožňující realizaci schopností Ničivost a ISTAR. Pro realizaci schopnosti ničivost je možno ZS ISR-2 osadit kulometem ráže 7,62 až 12,7 mm, se schopností automatického sledování cíle, dále zabezpečí navádění přesné munice na cíl dle STANAG 3733. Pro realizaci schopnosti pozorování je ZS ISR-2 vybavena jak pokročilými SW funkcemi, tak samostatným panoramatickým pozorovacím kamerovým systémem (IPoS2), z hlediska HW připraveným pro implementaci rozšířené reality.

Dále bude k vidění zodolněné komunikační zařízení VTU-DRC a VTU-DSC postavené na základě CISCO routeru a switche.

VTU-DRC-63-POE je vysoce výkonný, kompaktní datový směrovač založený na hardware Cisco řady 6300 a operačním systému IOS-XE. Je přednostně určený pro vojenské použití. Jeho konstrukce ve speciálním boxu 19ʺ/1U ho předurčuje pro instalaci do 19ʺ stojanu nebo do přepravních boxů EDAK. Konstrukce boxu směrovače umožňuje i jeho samostatné použití (bez zástavby). Je vybaven 2x gigabitovými routovanými porty a 4x gigabitovými switchovými porty.

VTU-DSC-2.24GP je přepínač přednostně určený pro vojenské použití. Jeho konstrukce ve speciálním boxu 19ʺ/1U ho předurčuje pro instalaci do 19ʺ stojanu nebo do přepravních boxů EDAK. Konstrukce boxu přepínače umožňuje i jeho samostatné použití (bez zástavby). Uplink má 2x optické rozhraní HMA-J, downlink 24x RJ-45, porty s funkcí PoE +(10/100/1000 Base-T) zabezpečující spolehlivý přenos protokolu Ethernet.

A v neposlední řadě VTÚ také vystaví lehké ruční minomety (ráže 60 mm) a k nim příslušné druhy minových nábojů. Jedná se o minomet ANTOS a ultralehký minomet ANTOS–LR.

60 mm minomet ANTOS je určen pro výsadkové a speciální jednotky. Strmá dráha střely, krátká doba potřebná pro zaujetí palebného postavení, vysoká rychlost střelby, dostatečná přesnost střelby a silný tříštivý účinek miny v místě dopadu předurčují minomet pro provádění speciálních operací, zejména v týlu protivníka. Jeho malá hmotnost a kompaktnost dovoluje provádět výsadkové operace a zaručuje snadnou pohyblivost vojáka v těžkém terénu a v úkrytech.

60 mm minomet ANTOS-LR je určen pro posílení palebné síly výsadkových, průzkumných a speciálních jednotek. Jeho úkolem je plnit funkci podpůrné dělostřelecké zbraně vojenských jednotek na úrovních družstvo, případně četa. Je určen k umlčování a ničení pěchoty a palebných prostředků protivníka umístěného nekrytě v okopech a úkrytech. Dále je možno minomet využívat při boření obranných zátarasů, k ničení pozorovatelen, shromaždišť, táborů, základen či skladů materiálu protivníka včetně likvidace palebných ohnisek a lokálních center odporu.

Více informací naleznete na www.vtusp.cz.

 

Datum: 31.8.2021 15:34:00