Motovíkend
8.-10.4. 2022

Zážitková akce nejen pro fanoušky motocyklů

Legendární Jawa Pérák se vrací na české silnice


I když od jeho prvního uvedení uplynulo téměř třičtvrtě století, je Pérák stále synonymem pro pokroková řešení  v barvách nejstarší tuzemské motocyklové značky Jawa. Ve své době inovativní stroj na světové úrovni začal vznikat  tajně již za druhé světové války aby ovládl české silnice na přelomu 40. a 50. let minulého století.  Pak ho postupně nahradily kývačky, panelky atd.. V současnosti legenda Pérák znovu ožívá s moderním čtyřtktním motorem v líbivém nadčasovém designu "bobber".

Nový Pérák se vyrábí v Indii u firmy Classic Legends, která navazuje na tradici tamní licenční výroby Jaw v 60. letech minulého století. Továrna ve městě Púne využívá licenci na název Jawa a hlavní designové prvky, samotná konstrukce stroje je indická. Že šlo o trefu do černého dokládají desetitisíce vyrobených strojů za poslední dva roky.

Základ Péráku tvoří  čtyřdobý  kapalinou chlazený jednoválec DOHC o objemu 334 ccm a výkonu 31 koní. Jednosedadlový stroj o hmotnosti 175 kg má elektrický spouštěč, šestirychlostní převodovku a sekundární pohon řetězem. Nádrž pojme 14 litrů. Cena se pohybuje kolem 170.000 korun.

Pérák rozšiřuje nabídku týnecké Jawy podobně jako o něco dříve čtyřtaktní indická klasika 300 CL v designu kývaček, nebo ve spolupráci s argentinskou firmou RVM vyráběné cestovní enduro RVM 500 by Jawa. To doplní ještě model Scrambler na stejné platformě. V nabídce Jawy je rovněž čtyřtaktní Jawa 350 OHC i klasická dvoutaktní třistapadesátka.

Jawa Pérák bude jedním z taháků Motovíkendu na brněnském výstavišti na začátku dubna. Objeví se i další modely nesoucí značku Jawa.

 

Datum: 18.3.2022 10:33:00