Výukové centrum – soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů

Také na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu se bude konat stále populárnější soutěž mladých strojařů.

Také na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu se bude konat stále populárnější soutěž mladých strojařů.

Žáci si budou moci vybrat ze tří řídicích systémů, a to HEIDENHAIN, SIEMENS a FANUC. Také si budou moci zvolit technologii, ve které budou chtít soutěžit. Pokud si zvolí technologii frézování, pak jejich úkolem bude vytvořit program v systému HEIDENHAIN nebo SIEMENS. Pokud dají přednost soustružení, pak na ně budou čekat „záludnosti“ systému FANUC. Je třeba zdůraznit, že v soutěži se bude hodnotit pouze úroveň znalostí a dovedností žáků a nikoli jednotlivé řídící systémy mezi sebou.

Soutěž bude jednokolová a bude probíhat každý den od pondělí do pátku s tím, že v pondělí bude probíhat pouze odpoledne a v pátek jen dopoledne. Od úterý do čtvrtka soutěž již poběží v dopoledním (10:00 – 13:00 hod.) i odpoledním bloku (14:00 – 17:00 hod.), přičemž v každém bloku bude mezi sebou soutěžit max. 9 žáků pro řídicí systémy Heidenhain a Siemens a max. 6 žáků pro řídicí systém Fanuc. Vítězové soutěže si z Brna odvezou obrobky vyrobené za použití vlastních NC programů, diplomy, věcné ceny a také se jim dostane publicity v odborném tisku.

Do soutěže budou zapojeny významné české strojírenské společnosti. Obráběcí stroje pro účely soutěže poskytnou KOVOSVIT MAS, a.s. (vertikální obráběcí centrum MCV 754 QUICK a CNC soustruh SP 180 SMC) a AXA CNC stroje, s.r.o. (vertikální obráběcí centrum VCC 1200). Soutěž budou moderovat a řídit zástupci dodavatelů řídicích systémů HEIDENHAIN s.r.o., SIEMENS, s.r.o. a FANUC FA CZ s.r.o. Nástroje pro obrobení komponentů podle vítězných NC programů dodá společnost PRAMET TOOLS, s.r.o. a mediálním partnerem soutěže bude Technický týdeník.