PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023

15. mezinárodní textilní výstava

Gerlinde Merl


Barvy – zejména barvy fialové – a ušlechtilé tkaniny už od dětství fascinují textilní umělkyni na volné noze Gerlinde Merl z Ottensheimu (Rakousko).


Stříhání dětského oblečení

„Měli jsme komoru, kde stál šicí stroj. Už jako šestiletá jsem šila oblečení pro panenky – ručně i na šicím stroji. Samozřejmě jsem se někdy také nudila. Ale musela jsem se s tím vypořádat sama - bez dálkového ovládání a klávesnice. V této fázi vznikla ve třinácti letech moje první patchworková deka: rozstříhala jsem dětské oblečení a začala šít.“ Nakonec v době svého odborného vzdělávání "vzala nit" a vydala se s ní svou cestou. Gerlinde Merl nejprve pracovala jako vychovatelka v zařízení pro dívky s poruchami chování. To byl pouze první krok, mnoho dalších mělo následovat.

S vášní

Gerlinde Merl vytváří textilní umělecká díla různého druhu s viditelnou a hmatatelnou vášní a láskou k materiálu a designu. Většinou z oblasti užitého umění, někdy je její práce spíše z oblasti scénického umění:Vytváří textilní obrazy a nástěnné závěsy, nápadité barevné trubice, trojrozměrné lapače očí různého druhu, které lze zavěsit v interiéru, ale i v exteriéru. Během let jemné práce si sama vyvinula speciální techniky výroby.Gerlinde Merl ráda předává svou vášeň pro textil v roli lektorky. Mimo jiné se věnuje vzdělávání učitelů textilních řemesel od Vídně po Bavorsko a Vorarlbersko a také ve Švýcarsku. Všem, kteří se podílejí na školských reformách, zdůrazňuje důležitost tohoto předmětu pro tvůrčí rozvoj dětí a mládeže. Toto přesvědčení sama aktivně prožívá, když s velkým nadšením realizuje umělecké projekty s žáky v rámci iniciativy "Kulturkontakt Austria". Gerlinde Merl, která ráda nosí své vlastní módní kreace, si v obou rolích získala vynikající mezinárodní renomé, ať už jako umělkyně nebo lektorka. Mezi její největší úspěchy patří 3. místo v mezinárodní soutěži v quiltování v kategorii Non Traditional na olympijských hrách 2002 v Salt Lake City/USA.

Šlechtic z Mühlviertelu

Lokalita a regionálnost, Mühlviertel jako životní prostor, rezonují téměř ve všech jejích textilních dílech, protože používá téměř výhradně jemné tkaniny z ručních tkalcoven v Mühlviertelu. Pak se nechá vést svou inspirací. Látky si sama ručně barví a poté začíná komponovat tvar, design a zpracování. Výsledky jsou příjemné a rozveselí vás svou zářivou barevností. Kdo chce s Gerlinde Merl projít kus tvůrčí cesty, může tak učinit na seminářích nebo s její knihou v galerii "Vezmu si nit a jdu s ní". Gerlinde Merl pokračuje na své cestě s nití – vystudovala arteterapii a pedagogiku na Soukromé vysoké škole pedagogické v Linci a absolvovala první rakouskou diplomovou prací o arteterapii textilními médii.

 

Datum: 2.1.2023 8:14:00