PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023

15. mezinárodní textilní výstava

Nakladatelství Grada


Na výstavě PPM Brno se představí také Nakladatelství Grada, které vzniklo v roce 1991 a každý rok vydá takřka 400 titulů z odborné i populárně naučné literatury, beletrie nebo knih pro děti. V nakladatelském domě Grada dnes vychází knihy pod několika značkami: Cosmopolis, Alferia, Bambook a Metafora. Grada vydává a podporuje trh s elektronickými knihami, které prezentuje nejen v elektronické knihovně a aplikaci Bookport.

Jednou z knih, které na výstavě nabídne bude

Patchwork pro každého

Patchwork pro každého - anotace o knize

Chumchalová Jitka, Altmannová Karla

Kniha je zaměřena na šití scrapových dek rychlými postupy a je určena pro začátečníky, mírně pokročilé, ale i pokročilé pachtworkářky a patchworkáře. V 20 představených projektech se naučíte zpracovat větší i malé zbytky látek v mnoha barevných kombinacích a různými technikami šití a následného quiltování.

V první části se seznámíte se potřebnými pomůckami a základními postupy a pravidly patchworku – jako jsou práce s barvami a ladění barevných skupin látek, dále pak řezání, žehlení, špendlení, šití na zámečky a dokončení quiltu.

V druhé části jsou již uvedené jednotlivé projekty i s podrobnými nákresy a fotopostupy a připojenými užitečnými tipy a radami.

Jitka Chumchalová

Už více jak 23 let se věnuje patchworku. 13 let byla redaktorkou časopisu Švadlenka, kde vymýšlela nové vzory a prezentovala rychlé postupy. Je autorkou knih šití na papír Zodiac, Rychlé postupy, Hra barev a spoluautorkou knihy Patchwork pro každého. Vede kurzy patchworku jak pro dospělé tak hlavně pro děti. Své prace prezentovala na řadě výstav, např. Muzeum Vsetín, Muzeum Vyškov. Miluje ruční batiky a rychlé postupy. Své prace, návody a projekty nyní prezentuje na svých www stránkách https://jitkanitka.estranky.cz a na FB ve skupině Patchworkování.

Karla Altmannová 

Je mi 45 let, bydlím ve Vyškově. Patchwork je mým velkým hobby více jak 20 let. Už v dětství jsem se naučila plést, háčkovat a vyšívat, v průběhu let jsem se věnovala mnoha dalším rukodělným technikám, patchwork jsem objevila na přelomu tisíciletí. Jsem samouk, pravidla šití jsem se učila podle různých knížek a časopisů i návodů z internetu.

Leitmotivem mé tvorby jsou scrapové quilty. Ty mě baví hned z několika důvodů. Jeden z nich je ryze praktický, a to pro možnost zužitkovat malé kousky látek i zbylé neupotřebené bloky z předchozích projektů. Ten hlavní důvod je kreativní, díky technice scrapu můžu tvořit takzvaně za pochodu. Většinou totiž návrh nerozpracovávám až do detailu, konečnou podobu quiltu dotvářím podle fantazie postupně v průběhu jeho vzniku. 

Při šití využívám spíš jednodušší vzory, v nichž míchám dvě až tři barevné skupiny obsahující více látek stejného či podobného odstínu a nebo barevně příbuzné kousky sešiji do jednoho kusu, který dále zpracovávám, jako by šlo o jednu látku. Důraz kladu na celkovou harmonii a barevné vyznění díla. Inspiraci pro vzory i barevné kombinace hledám všude kolem sebe, v obyčejných věcech denní potřeby, v přírodě, architektuře a někdy mě inspiruje i samotná látka.

 

Datum: 19.4.2022 16:28:00