PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023

15. mezinárodní textilní výstava

PPM QUILT SHOW BRNO předčila očekávání


Premiérově se na brněnském výstavišti od 22. do 24. dubna představila PPM QUILT SHOW BRNO. Letošní ročník byl prvním po dvouleté pandemické přestávce.
Celkově se však jednalo už o čtrnácté vydání mezinárodní výstavy textilních technik, zejména patchworku a quiltingu. Pavilon E nabídl prostor pro více než 20 galerií textilních prací 200 autorů z 20 zemí světa. Téměř 500 exponátů představilo celé spektrum současné tvorby od tradičního patchworku po art quilty. Většina z nich byla vůbec poprvé představena ve střední a východní Evropě, některé dokonce ve světové premiéře.

Prezentovaly se také firmy specializované na šicí stroje, látky a další nezbytnosti pro textilní tvorbu. Z největších prodejců to byly např. firmy Strima Czech, Haišman, Šicí technika Brother nebo Látky Červený. Tato nabídka soustředěná na jednom místě spolu s vystavenými originály vytvořila pro návštěvníky optimální mix inspirace, kreativity a tvůrčích setkání.

Do Brna se sjeli přední autoři a autorky uměleckého i tradičního quiltu. Celosvětové sdružení SAQA představilo téma Rozsviť svět v podání tvůrců ze všech kontinentů. Mezinárodní byla i soutěžní kolekce francouzské výstavy EPM Divočina. Od tradice k moderně je název i charakteristika výběrové celoněmecké kolekce, která na porotou vybraném souboru názorně ukázala všechny současné trendy. Střední východ zastoupila Hana Ron z Izraele, individuální přístup k ženskému tématu pak snipSISters z Německa. Poprvé v historii PPM bylo vlastní kolekcí zastoupeno Maďarsko výběrem Modern Movement. Mezinárodní spolupráce je i v pozadí projektů „365“ a Pražské Jezulátko. Prezentovala se i hvězda české klasiky pro rok 2022 Milena Kankrlíková. Světovou premiéru měla unikátní galerie skupiny AQH Kůrovec. K diskusi návštěvníků byl určený projekt V rámu = Umění? Vlastní tvorbu nabídly Eva Brabcová, Miroslava Kalinová, Michaela Kmječová a klub BPK.

PPM patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy, v rámci Evropy se řadí na 4. místo. Plánovaný počet návštěvníků si výstavu prohlédl už za první dva dny, kdy přišlo dva a půl tisíce lidí. Organizované zájezdy dorazily např. z Maďarska, Polska, Rakouska nebo Slovenska. Nové místo a prostory umožní výstavě další expanzi.

Výstava tradičně věnuje prostor také charitativním projektům. Letos se se sbírkou quiltů a patchworkových výrobků pokusila pomoci Hospicu Dobrého Pastýře v Čerčanech.

Byly vyhlášeny autorky nejlepších quiltů

V sobotu odpoledne se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků soutěží o nejlepší quilty. Mezinárodní odborná porota vybrala z padesátky přihlášených quiltařek po dvanácti pracích ve dvou kategoriích. V klasické soutěži na téma KALEIDOSKOP zvítězily Milena Kankrlíková a Monika Kolejová, v soutěži kreativní s tématem VODA Bára Bartošová. Oceněné autorky získaly hodnotné ceny od prodejců. Výherce návštěvnické soutěže Český quilt vybrali návštěvníci a budou zveřejnění po skončení výstavy na www.bvv.cz/ppmbrno. Tématy soutěží pro příští ročník jsou SVATEBNÍ PRSTENY a pro kreativní kategorii ENERGIE.


Šest kurzů rozšířilo dovednosti quiltařek

Doprovodné kurzy vedené renomovanými zahraničními lektorkami byly vhodné pro pokročilé i začínající amatérky. Poradily, jak na tvorbu písma v quiltu či tvorbu art quiltu. Sérii kurzů zahájilo v pátek Quiltování s pravítky na běžném šicím stroji od Heike Rosenbaum. Pro velký zájem se kurz zopakoval ještě v neděli dopoledne. V sobotu Barbara Lange ukázala, jak dodat nový život starým riflím. Magdi Acelos z Maďarska následně předvedla výrobu děravého quiltu. Trojlístek kurzů doplnila Gabi Fischer s tématem písmo v quiltu a v nedělním workshopu ukázala Hana Ron, jak trhat bez pláče, slz a obav. Ukázky různých technik a mini workshopy probíhaly i na mnoha prodejních stáncích.

Řekli o výstavě

Martin Zubatý, CEO, jednatel společnosti, Strima Czech s.r.o.

Všichni jsme byli plní očekávání, zda bude výstava podobná jako ty minulé. Můžu říct, že do Brna přišlo spoustu lidí, což nás mile překvapilo. Jsem velmi rád, že šití bude i nadále patřit k oblíbeným koníčkům.

Pavel Haišman, zástupce firmy, Haišman s.r.o.

Výstava PPM QUILT SHOW BRNO se nám velmi líbí. Je to samozřejmě změna, protože dříve se akce odehrávala v Praze. Příjemné ale bylo, že přijelo více nových zákazníků z Moravy.

Lenka Brzusková, jednatelka, Šicí technika Brother s.r.o.

Jsem ráda, že se výstava přestěhovala blíže k našemu sídlu v Prostějově. Těší mě, že se po koronavirové pauze přišlo tolik lidí podívat a užít si výstavu.

Mirka Štindlová, jedna ze dvou Kafek, 2Kafky

Chtěla bych ocenit, že se našel někdo, kdo byl schopný po dvou letech zorganizovat takovouto akci v tomto měřítku. Líbí se mi tady a jsem spokojená i po obchodní stránce, protože jsme se nezastavily.

Dana Raselová, jednatelka, RAGOS spol. s r. o.

Na PPM QUILT SHOW BRNO jsem velice spokojená jak s návštěvností, tak se zájmem o naše produkty. Myslela jsem si, že přijde mnohem méně lidí, ale překvapilo mě, že i když se vše zdražuje, mají lidé stále velký zájem. Jsem také ráda, že jsem se mohla po koronavirové pauze se všemi vidět.

15. mezinárodní textilní výstava PPM QUILT SHOW BRNO se

na brněnském výstavišti uskuteční 21.–23. dubna 2023.


Kontakt pro média:
Ing. Markéta Kamenická
mluvčí výstavy PPM
mkamenicka@bvv.cz
+420 541 152 568

Mgr. Radoslav Klepáč
tiskový mluvčí Veletrhy Brno, a. s.
rklepac@bvv.cz
+420 724 232 343

 

Datum: 24.4.2022 16:47:00