PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023

15. mezinárodní textilní výstava

Známe první účastníky PPM BRNO 2023


Nadcházející ročník PPM začíná mít konkrétní podobu. Již známe a na dalších řádcích vám představíme dvě konkrétní kolekce – českou
Patchworková okna synagog a saskou Kýč a umění.

Patchworková okna synagog  

Pražská skupina Patchfanynky se schází už patnáct let. Kolekcí Patchworková okna synagog by rády pomohly neveklovským patriotům v jejich snaze o obnovu místních židovských památek – hřbitova a synagogy. Po mnoha diskuzích, jak téma zachytit do textilního patchworkového obrazu, vybraly námět oken. 

Okno je dávným symbolem propojení prostorů, pohledu někam, pozorováním něčeho, symbolem otevřenosti, touhy po něčem novém. Je zdrojem světla, tepla i vzduchu.

Každý quilt z kolekce znázorňuje konkrétní okno v některé z českých a moravských synagog. Výplň okna představuje určitou patchworkovou techniku. 

Kolekce obsahuje 36 oken z celkem 27 synagog. Na šití se podílelo 22 autorek a bylo použito 30 různých patchworkových technik. 

V červenci a v srpnu 2022 jsou okna vystavena v Informačním centru v Neveklově, na podzim poputují do Prahy na Hagibor a počátkem roku 2023 budou ke shlédnutí v Českém domě v Tel Avivu.

    

 

Klasika: kýč a umění 

Impulsem pro vznik výstavy Kýč a umění byl „Rok průmyslové kultury 2020 v Sasku“. Zadáním saského Textilního a závodního muzea bylo umělecké zpracování tématu kýč a umění s použitím tapisérní látky. Na výběr byly čtyři vzory: idylická krajina s řvoucím jelenem, perníková chaloupka ve stylu „Jeník a Mařenka“ a dvě látky s květinovým vzorem.

Z osmdesáti prací vybrala exponáty pro specializovanou výstavu porota, jejímiž členy byly textilní umělkyně Britta Ankenbauer, Gisela Hafer a  Gudrun Heinz, návrhář textilu, malíř a grafik Peter Geist a ředitelka muzea Marina Palm.

Vznikla tak zajímavá expozice se 70 díly 58 účastníků a účastnic prezentující spoustu témat zpracovaných nejrůznějšími technikami, od ničení životního prostředí, sny babičky, pozorování divoké zvěře, Covid, bratrů Grimmů až po boj o moc a peníze. Vybrány byly i dvě práce kolektivů.

Quilty a polštáře, Popelčin střevíček, tašky a koláže, pohádkově-fantazijní oblečení – všechny exponáty hýří idejemi a inspiracemi.

Ať už objekty k zavěšení na stěnu nebo trojrozměrné objekty – z bývalých výrobků masové produkce vznikla jedinečná, individuální díla pramenící z umění i kýče, ducha dnešní doby, klasiky i aktuálních pozic. Textilní výtvory, které nás dnes osloví.

                

 

Datum: 9.9.2022 12:43:00