Cena Nadace Jana Pivečka oslavila desátý ročník

 

Již deset let se na veletrzích STYL a KABO předávají ocenění vítězům soutěže mladých designérů obuvi a kožené galanterie. Tentokrát se o Cenu Nadace Jana Pivečky ucházelo 29 studentů z pěti odborných škol se 46 výrobky či kolekcemi a vítězové tří kategorií za odměnu pocestují na veletrhy obuvi a koženého zboží do Milána.


„Za cenu jsem strašně rád a velmi se těším do Milána, jistě to bude úžasné,“ nešetřil nadšením Miroslav Mihalik, čerstvý absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a vítěz nejvyšší kategorie Professional View. Jeho kolekci variabilní obuvi a kabelky v decentní černé a světle zelené barevnosti odborná porota ocenila za precizní řemeslné provedení. Nápadité detaily umožňují jednoduché a efektní proměny obuvi včetně změny výšky pomocí rafinovaných nástavců v patní i přední části. „Hodně mě inspirovala zahraniční stáž v Dánsku, kde jsme s týmem vymýšleli transformovatelnou pláštěnku. Nápadu vytvořit několik věci v jedné jsem se pak věnoval v magisterské práci. Šlo mi o syntézu funkce a estetiky, protože většinou máte buď jedno nebo druhé,“ popisuje Miroslav Mihalik vznik vítězné kolekce s obuví variabilní výšky.

Stejně jako většina předchozích vítězů soutěže, také on touží otevřít si v budoucnu vlastní dílnu či ateliér a věnovat se designu i nadále. Jak potvrzuje ředitelka Nadace Jana Pivečky Božena Filáková, tyto odvážné plány se často daří naplnit. „Ti opravdu dobří se prosazují i ve firmách. Návrhářů obuvi zase tolik není a někteří jsou velmi úspěšní v zahraničí. Ale také nás těší, že někteří z prvních laureátů naší ceny již působí na školách jako pedagogové, takže letos bývalá vítězka učící v Praze přihlašovala modely svých studentů,“ říká ředitelka Nadace, která kráčí ve šlépějích mezinárodně proslaveného obuvnického experta. „Když Jan Pivečka zakládal nadaci, jeho cílem bylo zviditelnit naše talenty a umožnit jim prosadit se ve světě, načerpat zkušenosti a uplatnit je zase doma. A v tom je i smysl soutěže, chceme dávat mladým talentům šanci k odbornému růstu. Mohou se podívat na světový veletrh, zjistit, jaká je konkurence, a získat impulsy do další práce,“ zhodnotila deset let soutěže Božena Filáková. Zároveň velmi ocenila spolupráci s Veletrhy Brno, která podle ní dodala soutěži prestiž a lesk. „Spojení s veletrhem KABO má velký význam. Nejen vítězové, ale i další studenti zde mají vystavené své práce, přijedou se podívat a načerpají oborové informace. Také spolupráce s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací funguje výborně, právě jejím prostřednictvím se studenti kontaktují s výrobci. Myslím, že tímto způsobem už některá spojení vznikla a někdejší studenti s těmito firmami dodnes spolupracují.“

Datum: 29.8.2016 9:26:00