Cena NADACE JANA PIVEČKY 2016

 

Do 10. jubilejního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s a.s. Veletrhy Brno se přihlásilo letos celkem 29 studentů se 46 exponáty z 5 odborných škol v České republice (ČR). Prestižní soutěž o Cenu Nadace Jana Pivečky je určena mladým začínajícím designérům obuvi a kožené galanterie. Má za úkol najít mladé talenty a pomoci jim k zviditelnění a prosazení se v „módní“ branži.

Někteří studenti zaslali do soutěže více návrhů, takže odborná porota měla opravdu nelehký úkol vybrat nejzajímavější a nejzdařilejší práce. Úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla také letos, ostatně jako po celých předcházejících devět let, mimořádně vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 1.7.2016 sedmnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a  časopisů. Porota hodnotí práce v anonymním bodovém hodnocení, takže je zaručena naprostá objektivita. Nicméně porotci mnohdy delší dobu zvažovali svá bodová hodnocení, protože všechny práce byly velmi zajímavé a proto vítězové mohou být na svůj úspěch opravdu hrdí.

Soutěž proběhla také letos ve třech kategoriích. Každá kategorie má svého vítěze a všichni 3 hlavní vítězové získají stejná ocenění – diplom, voucher na zájezd do italského Milána na největší evropské  veletrhy obuvi a koženého zboží MICAM a MIPEL a kapesné v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělí hlavní sponzoři soutěže v neděli 28.8.2016 v 10.00 hod. na přehlídkovém mole v pav P. Jak letos hodnocení dopadlo a kdo vyhrál jednotlivé soutěžní kategorie?

HLAVNÍ CENY A DALŠÍ OCENĚNÍ

1. Kategorie FUNNY SHOE

Tato kategorie je určená pro mladé designéry - studenty prvních a druhých ročníků středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 14 studentů s celkovým počtem 14 přihlášených prací.

V kategorii FUNNY SHOE zvítězil a hlavní cenu získal Lukáš Buček ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Svou kresbou tučňáků ve tvaru lodiček oslovil porotu jak nápaditostí, tak i dokonalým provedením kresby.

V kategorii FUNNY SHOE byla udělena také dvě zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu, a to studentkám Kristýně Michalčíková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a Nicole Bontové ze Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy, Zlín.

Kristýna Michalčíková zaslala do soutěže model obuvi z kamene a silikonu, kdy silikon imituje vodu rozbíjející se o skálu. Objekt má název „Moře“.

Nicole Bontová zase vytvořila grafické návrhy obuvi pro mladou generaci, která chce být extravagantní a nebojí se v módě zajít k dech beroucím módním výstřelkům.

2. Kategorie YOUNG SPIRIT

Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty druhých až čtvrtých ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásilo 13 studentů ze tří odborných škol s celkovým počtem 25 výrobků či kolekcí.

V kategorii YOUNG SPIRIT  se hlavním vítězem stala vítězkou Kristýna Macková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její klauzurní práce je taška na téma nerost. Textilní taška je určena ke každodennímu nošení a je inspirována nerostem antimonitem. Dokonalé konfekční provedení, barevné efekty kombinace černé a zelené barvy vytvářejí osobitý galanterní výrobek, který zaujme nejen mladou generaci.

V kategorii YOUNG SPIRIT byla letos udělena dokonce tři zvláštní ocenění formou diplomů.

Zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu získali studenti:

Kristýna Michalčíková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti,

Matěj Krajča ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a

Sabina Šindléryová  ze Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy, Zlín.

Kristýna Michalčíková vytvořila kolekci dámské usňové kotníčkové obuvi s kabelkou, která je určena pro společenskou příležitost. Kolekci tmavomodré barvy oživují béžové části a další prvky, jakou jsou vyšívané kytky, ale i drobné korálky. Podobnou kolekci obuvi a kabelky by určitě chtěla mít každá žena.

Matěj Krajča zaujal porotu skateboardovou obuví inspirovanou geometrií skateparku, zajímavým řešením namáhaných míst, tvorbou vlastní podešve a zejména neotřelou barevností obuvi.

Sabina Šindléryová vytvořila pohodlnou pánskou celoroční vycházkovou obuv s názvem NEON SHOES, který vychází z užitého neonového materiálu na podešvi, podšívce a na prošívací niti. Vrchový materiál je kombinací usně a textilu.

3. Katergorie PROFESSIONAL VIEW

Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty vysokých škol  a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie pak bylo přihlášeno 7 výrobků či kolekcí od 6 studentů ze dvou vysokých škol.

Vítězem kategorie  PROFESIONAL VIEW se stal MgA. Miroslav Mihalik, student z Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Odborná porota ocenila precizní řemeslné provedení kolekce variabilní obuvi a kabelky. Na celé kolekci je použita řada detailů, které umožňují jednoduché a efektní proměny jak obuvi, tak i kabelky a její vícefunkční použití. Nápadité a inovativní jsou nástavce podpatků i přední části obuvi, které umožňují měnit výšku celé obuvi. Rovněž decentní barevné provedení černé se světle zelenou barvou dokonale ladí s možností proměn kolekce.

V kategorii PROFESIONAL VIEW získaly zvláštní ocenění poroty dvě studentky a sice Michaela Šimůnková z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeské univerzity v Plzni a Bc. Kristína Vontszemüová z Fakulty multimediálních komunikací, Ateliéru designu obuvi, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dámská obuv na téma „Lodička“ od Michaely Šimůnkové je inspirována zakřiveným prostorem a nesouměrností světa kolem nás. Čisté linie bílé stylizované lodičky a zajímavě řešená podešev obuvi podtrhují její krásu, jednoduchost a eleganci.

Provokativní kolekce obuvi a kabelek s názvem „Design Creature“ od Kristíny Vontszemüové je odrazem dnešního stavu módy. Móda se stala fenoménem dnešní doby, její principy a dopad na současnou společnost jsou hlavní podstatou. Módnost a její neustálý koloběh prosákl do většiny sfér dnešního spotřebního světa, hlavní myšlenkou se stala možnost výběru hodnot, spolu s porušováním pravidel, které tvoří „kreatury“ dnešní doby.

Všechny vítězné i nominované práce studentů z letošního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky si můžete až do 29. srpna prohlédnout v pavilonu F v prostorách RELAX ZÓNY.

Tiskovou informaci připravil:
PhDr. Vlasta Mayerová
Česká obuvnická a kožedělná asociace

Datum: 26.8.2016 19:00:00