ČOKA zavádí novou značku Komfortní obuv

 

Značku kvalitní a zdravotně nezávadné dětské obuvi „Žirafa“ zná každý. Nyní chce Česká obuvnická a kožedělná asociace ČOKA zavést obdobný systém nadstandardního hodnocení a dobrovolné certifikace pro dospělou obuv. Pro značku Komfortní obuv by mělo být standardem například označení šířkové velikosti.

O zdraví svých nohou a potažmo kvalitní, zdravotně nezávadnou a pohodlnou obuv se zajímá stále více českých spotřebitelů. ČOKA se rozhodla usnadnit jim orientaci v nabídce a zavést analogický systém nadstandardního hodnocení a certifikace, jaký již dlouho úspěšně funguje u dětské obuvi. „Značku Komfortní obuv jsme již zaregistrovali u Úřadu průmyslového vlastnictví. Propagujeme ji tady na stánku, jednáme s prvními zájemci a doufáme, že na příštím veletrhu KABO v srpnu už se nám podaří poprvé tuto novou značku předávat,“ říká tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová.

Značka Komfortní obuv je určena zejména pro obuv vycházkovou celoroční, zimní i letní, volnočasovou, případně domácí nebo pracovní. Z hodnocení bude vyjmuta módní obuv, která neplní požadavky zdravotně nezávadného obouvání a není určena k dlouhodobému nošení. Značku nemůže dostat ani účelová obuv jako plážovky, sněhule nebo gumáky, protože tato obuv je určená pro krátkodobé a příležitostné nošení. „Chceme tak usnadnit orientaci spotřebitelům, kteří si chtějí koupit kvalitní a pohodlnou obuv, protože ne vždy je pro kvalitu určující cena, platí se značka a módnost,“ vysvětlila tajemnice ČOKA.

Součástí hodnocení budou i laboratorní výsledky a třeba výrobci pracovní či trekkingové obuvi často již mají k dispozici atesty zdravotní a hygienické nezávadnosti materiálů, případně absorpce energie v patě. Na rozdíl od značky „Žirafa“ budou součástí posouzení zkoušky nošením. Komfort je sice subjektivní záležitost, ovšem zkoušky nošením budou provádět probandi se zdravýma nohama a se standardní velikostí. Vyhodnocovat se bude zhruba po měsíci nošení, a to včetně dojmu uživatele a jeho spokojeností s obuví. Samozřejmě se bude hodnotit rovněž střihové provedení a správné velikostní značení včetně šířky. „Právě značení šířky, případně několik šířkových velikostí, dnes u naprosté většiny nabídky na českém trhu postrádáme. Pro značku Komfortní obuv by šířkové značení minimálně na krabici mělo být standardem,“ míní Vlasta Mayerová.