ČOKA zítra oslaví dvacetiny, symbolicky na veletrhu KABO

 

Česká obuvnická a kožedělná asociace ČOKA zítra oslaví dvacet let své existence. Příznačně se tak stane na slavnostním společenském večeru právě na veletrhu KABO. „Naše asociace vznikla při veletrhu KABO, takže i celá její historie je úzce spjata s tímto veletrhem,“ říká Vlasta Mayerová, tajemnice ČOKA. Asociace se od svého založení v roce 1994 stala odborným garantem veletrhu KABO a zůstala jím dodnes.

„Rozhodli jsme se při této příležitosti ocenit partnery, kteří se zasloužili o rozvoj veletrhu KABO, úzce s námi spolupracovali a realizovali celou řadu doprovodných akcí,“ říká Vlasta Mayerová s tím, že na listině oceněných jsou jména čtyř žen. „Také chceme ocenit všechny prezidenty naší asociace. Očekáváme osobní účast Jiřího Mlejnka, který dal podnět k založení asociace, i Petra Kubáta, který v čele asociace působil nejdelší dobu. Omluvil se Václav Novotný, historicky druhý prezident ČOKA, který je služebně v zahraničí,“ dodává Vlasta Mayerová.

Ustavující schůze České obuvnické asociace se konala v brněnském Domě techniky 21. ledna 1994. Oficiálně pak byla asociace registrována 3. března. U jejího začátku stál generální ředitel společnosti STIVAL Jiří Mlejnek. V té době existovalo mnoho silných a velkých výrobců obuvi, a to nejen ve Zlínském kraji – Baťa, Coinvest, Svit, Novesta, Stival, Prabos, Botana, Bopo, Dapo, Botex, Savela, Sázavan, Zeman, prodejců obuvi – Treso, Scalia, Obchod obuví, ale i řada výrobních obuvnických družstev, které byly rovněž členy asociace – Snaha Brno, Snaha ČB, Snaha Jihlava, Bovo Snaha Holice, Meko, Svedrup a další.

 „Za těch 20 let se náš obor velmi proměnil. V době, kdy asociace vznikala, existovala celá řada velkých a silných výrobců, takže jsme pochopitelně nabízeli i jiné služby než je tomu nyní a od firem zaznívaly zcela jiné požadavky na to, co má asociace vyřizovat,“ vysvětluje Vlasta Mayerová. „V důsledku ztráty ruského trhu a následně i nekontrolovaného růstu dovozu obuvi z asijských zemí bohužel velké firmy zanikly. Vznikla však celá řada nových firem, spíše rodinných či menších, které jsou velmi často specializované, a ty mají dnes úplně jiné potřeby a požadavky. Důležité, je že asociace již od počátku byla koncipována nejen jako sdružení výrobců, ale i obchodníků. Začali jsme se proto zaměřovat i na různá školení, zejména pro malé obchody s obuví. Myslím si, že za těch dvacet let jsme se stali uznávanou autoritou v této oblasti,“ říká Vlasta Mayerová, která dodává, že do budoucna chce asociace iniciovat i změny v oblasti legislativy. „Chceme se setkat s ministrem Babišem a upozornit ho na nepřiměřenou administrativní zátěž, která zejména malým a středním podnikům značně komplikuje život a bere podnikatelům chuť do dalšího podnikání.“