Inspirace z Lyonu a Miami aneb prádlo a plavky budoucnosti

 

Trendy 2017/2018 v oblasti spodního prádla, plavek a doplňků představil dnes na brněnském výstavišti Martin Kárych, znalec v oblasti elastické metráže. Pro nejaktuálnější informace o trendech se letos vypravil do Lyonu na červencový salon Mode City, na kterém se představilo na 350 výrobců prádla a plavek, a také do Miami, kde o pár dnů později udávali tón módní odborníci světovému vývoji v plavkách. A co ve zkratce zaznělo na velmi zajímavé přednášce?


Z Ameriky přichází do Evropy nový termín ATHLEISURE, který vychází ze dvou slov – atletika a volný čas. Cílí na aktivní životní styl a především na městskou, sebevědomou ženu, která je neustále v pohybu. Trávení celého dne, který může začít ranní rozcvičkou či procházkou se psem a skončit skleničkou s přáteli v blízkém baru, se přizpůsobuje i dámské sportovní prádlo a prádlo pro volný čas, které lehce stírá hranici mezi spodním a svrchním oděvem.  

Aktuální podobu prádla a plavek bude do budoucna ovlivňovat nejen životní styl, ale i technologie, které jdou dopředu mílovými kroky. U materiálů se setkáváme s digitálními potisky, jejichž kvalita si nic nezadá s kvalitou tisku bankovek, a také s texturami a síťkami, jenž designéři dokáží umně kombinovat, vrstvit a podtiskovat. Hitem na světových veletrzích jsou také žíhané úplety z vícebarevných přízí, používané pro volnočasové oděvy. Co se týče barevnosti, pro jaro/léto 2017 budou dominovat tlumené přírodní tóny jako růžová, světlé fialová či modrá, zatímco modely pro podzim a zimu 2017/2018 ovládnou barvy podzimní přírody. Na ústupu nejsou ani zářivé či fluorescentní barvy, jejichž spektrum se už dávno neomezuje na čtyři základní barvy fixek v papírnictvích.

Co se týče trendů v plavkách, které se většinou rodí v dílnách ve slunných částech Spojených států na Floridě a v Kalifornii, je možné vysledovat výrazný vzestup jednodílných plavek (a to i přesto, že bikiny letos slaví 70 let od doby, kdy v pařížském bazénu Molitor vstoupily na veřejnost - přesně 5. července 1946). U dámských plavek jsme svědky postupného zahalování hrudníku a břicha a naopak se setkáváme s odkrytými zády či prostřiženými boky. Vliv z Asie představují jednodílné plavky s dlouhými rukávy. Trendy jsou také proužky a pásky kolem boků, střapce nebo jednodílné plavky s hlubokým dekoltem ve tvaru V. Samostatnou zámořskou kapitolou jsou kolekce plavek, připomínající spíše svůdné spodní prádlo, či plavkový trend, který se opírá o svatební módu a navrací do kolekce plavek čistě bílou barvu. Zatím ještě přesně nevíme, do jaké finální podoby dovedou světoví designéři své úvahy, ale v dezénech se dá se očekávat odklon od geometrických tvarů a návrat ke květinám různých velikostí. Oblíbené budou také plážové sety, kdy k plavkám budou ladit různé oděvní doplňky, šité například z lehkých šifonů. U luxusnějších a exkluzivních kolekcí plavek se dají očekávat zdobné prvky a doplňky z ušlechtilých plastů, u jejichž zpracování je vysoký podíl ruční práce, z rohoviny, kostí nebo  schránek korýšů, drahých kamenů či diamantů.

Mužské plavky nenabízejí tolik variability jako dámské, nicméně i zde budeme svědky oživení, zejména díky digitálním tiskům materiálů. Obecně se však dají čekat decentnější tisky než u dámských kolekcí. Jak naznačila i letošní módní přehlídka na veletrhu STYL zejména v prezentacích značek firmy URBAN GROUP, objevují se například pánské plavky s motivy moře či pláže s palmami. Na ústupu jsou dlouhé koupací šortky, zelenou budou mít kratší nohavičky a novinkou jsou i rolovací nohavičky, které dávají nositelům plavek volbu libovolné délky.