Mezi mladými návrháři obuvi rostou výrazné osobnosti, ukázala soutěž na KABO

 

Jména Kristína Vontszemüová, Monika Říhová nebo Adam Frk určitě ještě uslyšíme. Letošní 12. ročník soutěže mladých designérů obuvi a kožené galanterie o cenu Nadace Jana Pivečky měl vysokou úroveň a vítězové kategorie Professional View mají velké plány.


Na veletrhu KABO vyvrcholil 12. ročník soutěže mladých designérů obuvi a kožené galanterie, kterou organizuje a sponzoruje Nadace Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací a společností Veletrhy Brno. V prostoru KABO LOUNGE proběhl ceremoniál, kde byli oficiálně vyhlášeni a odměněni vítězové všech tří kategorií.

Nejvyšší kategorii Professional View určenou studentům vysokých škol a mladým designérům letos ovládla Kristína Vontszemüová. Kolekci The – Forms složenou z pěti kabelek a čtyř párů obuvi vytvořila jako svou magisterskou práci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Porotu zaujalo precizní řemeslné zpracování s perfektně propracovanými detaily. „Inspirovala jsem se u síťových tašek z devadesátých let a v různých deformitách forem, jejich průnicích a hledání nových tvarů. Pastelová a základní černá barevnost odpovídá trendům pro sezony 2019 a 2020, protože jsem kolekci od začátku připravovala jako prodejní a záměrně volila barvy, které mohou oslovit širší spektrum zákazníků,“ popisuje vítěznou kolekci Kristína Vontszemüová, která chce tyto výrobky nabízet jako malosériové designérské kousky. „Nyní je kolekce v jakémsi beta testování a někdy před Vánoci bych chtěla začít s nabídkou do prodejen. Výroba bude ruční, moje vlastní. Nechci malou sérii zadávat nikam jinam, raději si řemeslo vychutnám sama,“ říká mladá designérka, která si chce doma v Bratislavě vybudovat vlastní obuvnickou dílnu. První zkušenosti s designem získala na odborné střední škole, kde vystudovala obor ruční výtvarné zpracování textilií. „Pak jsem se vydala trochu jinam, ale v designu obuvi jsem se opravdu našla. Občas se věnuji také grafice, protože jsem vystudovala ještě vysokou školu grafického designu a snažím se to všechno spojovat. Letos jsem úspěšně dokončila magisterské studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde chci nadále působit a zároveň se designérsky realizovat ve své dílně,“ plánuje Kristína Vontszemüová.

Jen o bod pozadu za vítězkou skončila studentka stejné univerzity Monika Říhová, která navrhla kolekci dámské kotníčkové obuvi s názvem Magma. Nápadité varianty „stékajících“ podpatků a platforem jsou podle poroty nejen atraktivní, ale také precizně zpracované. „Tématem mojí kolekce byla hra a chtěla jsem vytvořit variabilní platformu. Obuv se může proměňovat podle přání zákazníka, protože platforma je upevněná magnetem,“ přiblížila svoji kolekci Monika Říhová, která měla z úspěchu velkou radost: „Druhé místo je paráda, nečekala jsem ho a je to moc příjemný pocit. Zatím jsem ve druhém ročníku VŠ, takže mě čeká ještě pár let studia. Ráda bych na nějaké stáže a tato soutěž je pro mě určitě dobrý start.“

Student Západočeské univerzity v Plzni Adam Frk do Brna přijel už ověnčen zahraničními cenami. Letos zvítězil v mezinárodní soutěži HDS/L Junior Award 2018 vyhlašované německým svazem obuvnického průmyslu s kolekcí kotníkových bot vojenského stylu. Navíc byl součástí dvoučlenného týmu, který zvítězil v italském Miláně v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector! Na veletrhu KABO převzal ocenění za kolekci pánské sportovní obuvi a tašky s názvem Black Rain. Jeho návrh prozrazuje inspiraci outdoorem, takže precizně zpracované tenisky mají zdvojený jazyk, kovová očka na tkaničky a pogumované špice, zatímco taška přes rameno je vyrobena z nepromokavého nylonu. „Na pánskou sportovní obuv a doplňky se zaměřuji už několik let a chci se tomuto směru dále věnovat,“ prozradil Adam Frk, který měl z dalšího ocenění velkou radost: „Když se někomu jinému líbí moji práce a ocení ji, je to asi vůbec nejvíc, co si můžu přát. Opravdu úžasný pocit.“ Přestože má před sebou ještě dva roky studia, už dnes má o své budoucnosti poměrně jasno: „Chtěl bych při studiu absolvovat i nějakou stáž v zahraničí. Rád bych získal zkušenosti jako designér nějaké větší firmy, abych poznal, jak to v obuvnickém průmyslu chodí.“