Móda bude objemnější a hranatější

 

Inspiraci pro příští jaro a léto přinesla tradiční veletržní přednáška specialistky na módní trendy paní Ellen Haeser z Nizozemí. Do dámských šatníků zamíří volnější a objemnější oděvy v nových siluetách, inspirací jsou hlavně sedmdesátá a devadesátá léta.


Obchodníci každý rok hledají informace, které jim pomohou snáze se orientovat v nových trendech, a inspiraci, co objednávat do svých obchodů. Na veletrzích STYL a KABO jim vychází vstříc odborná přednáška, která ukazuje nejen určující trendy pro příští rok, ale také klíčové kousky oblečení, které půjdou dobře na odbyt.

Nápadnou změnou dámského šatníku bude posun k čistším a strožejším liniím. Do módy přicházejí hranaté kabáty bez límců, asymetricky střižené sukně a dlouhé rovné vesty kombinované s novým typem širokých a objemných kalhot ve zkrácené délce. Také topy mají nepravidelné linie a důležitá je kontrastní barevnost, ať už v grafických vzorech nebo v kombinaci velkých a ostře ohraničených barevných ploch. Nově se tkaniny kombinují s materiály jako kůže nebo semiš a do letní módy se vrací hnědá v nejrůznějších neutrálních a přírodních odstínech nevyjímaje ani čokoládovou. Typický je čistý vzhled s ostře řezanými hranami. Nejen kabáty, ale i šaty často zdobí dvouřadé zapínání. Z minulých sezon pokračuje obliba třpytivých a metalických látek i grafických potisků. Sportovní inspiraci mají neoprenové materiály, které umožňují třeba prořezání do síťoviny. Nosí se také skutečná síťovina, krajka nebo lehoučké transparentní látky v objemných střizích. Všechny tyto trendy se projevují i na doplňcích. Nové kabelky jsou ostře hranaté a kontrastně barevní, ale vracejí se také objemné vaky typické pro devadesátá léta, nově třeba s grafickými motivy.

Dalším určujícím trendem je rukodělný vzhled s pestrými barvami a etnickými motivy. Bohémsky rozevlátý styl nachází inspiraci v Africe, u jihoamerických Indiánů i v kovbojské romantice. Typické je vrstvení, řasení a zdobení třásněmi. Z materiálů se uplatňují plátna a pleteniny, setkáme se zde s jemnými grafickými vzory i barevnou melanží. Novou zajímavou barvou je mangově žlutá, která se výborně kombinuje s bílou nebo neutrálními přírodními odstíny. Kovbojská móda se vrací v romantické podobě a přináší třeba farmářské blůzy s bohatým zdobením a širokými rukávy, které se výborně hodí k džínám. K západní romantice patří také třásně a semiš. Nový bohémský styl zase přináší nespoutanost a svobodu, typické jsou jednoduše stižené potištěné šaty bez rukávů v délkách až na zem.

Vyznavačky vrstvení jistě přivítají novou variantu krátké spodničky kombinované s dlouhou síťovanou či krajkovou sukní. Krajky se stejně dobře uplatní i na topech, třeba v halenkách hranatého střihu, ale vedle klasické pravidelné často mají i nepravidelnou, jakoby organickou či pavučinovou podobu. Vracejí se zvonové kalhoty ze sedmdesátých let a také džínovina v nejrůznějších podobách, od klasické tmavomodré až po do běla sepranou. Další novinkou jsou delší úzké sukně lemované širokým kanýrem. A kdo se nebojí barev, může se skutečně vyřádit. Nejen výrazné grafické motivy a široké pruhy, materiály pro příští jaro a léto září i celou koláží sytých barev s výraznými akcenty v grafických i duhově propitých vzorech. Pokračuje obliba květinových potisků, od drobných po velkoformátové až tapetového vzhledu. Nosit se budou i pohodné dlouhé šaty z pletenin, často se širokými pruhy, a vrací se obliba plisování stejně jako jiných materiálů s 3D efektem, tj. různými prostřihy, sklady, kanýry apod.

A jaké budou příští jaro a léto klíčové kousky šatníku? Podle Ellen Haeser třeba dlouhé a objemnější trenčkoty s dvouřadým zapínáním nebo hranatá saka. Šaty se prosadí v délkách až na zem, se štíhlou siluetou a zdobené třeba řasením nebo ostře ohraničenými plochami kontrastních barev.  Jinou variantou jsou sukně áčkového střihu se zvýšeným pasem. Pokud jde o délky, nosit se bude úplně všechno od mini šátkového vzhledu až po nepraktické maxi délky na zem. Vedle již oblíbených řasených tunik se objeví topy hranatých střihů a sedmdesátá léta připomenou široké volné rukávy. Materiálovou novinkou budou trička z kůže., ovšem vůbec největší proměna čeká kalhoty. Na výběr budou nejen tradiční úzké nebo pohodlného teplákového střihu se sníženým sedem, novinkou jsou třeba kalhoty zavinovací, rozšířené s vysokým pasem a dvěma řadami knoflíků, zvonové, maxi dlouhé a plandavé či extra široké se zkrácenou délkou.

V pánské módě se podobné převraty nechystají. Délka kalhot zůstává nezkrácená a nové prvky se objevují především v oblasti pasu, jde o zajímavé ozdobné detaily, nápadné knoflíky, šňůrové pásky, sklady a nově také plisování.  Pruhy, kostky a grafické vzory se z košil dostávají i na saka a důležitou součástí pánského šatníku budou objemnější šály a šátky. Podobně jako v dámské módě, i zde je patrný posun k odvážnější barevnosti, která se nevyhýbá ani kontrastním a zářivým odstínům červené, oranžové nebo růžové.