Móda se přiklání ke kvalitě a vrací ke kořenům

 

Příští podzim a zimu naše šatníky ožijí pestřejšími barvami, trendy přejí klasickým ženským siluetám a o slovo se opět hlásí sukně. Módu pro sezonu podzim a zima 2015/2016 představil veletržní seminář nizozemské expertky Ellen Haeser, která má více než třicetileté zkušenosti jak s tvorbou trendů, tak s vývojem textilních materiálů.

Odpověď na otázku, jaké barvy, tvary a materiály budou určující pro příští sezonu, není vůbec jednoznačná, protože móda zůstává mixem různorodých stylů. Vedle inspirací přírodou a folklórem se vrací elegantní klasika v tlumených pastelových tónech, s důrazem na vysokou kvalitu materiálů, nadčasovou siluetu, splývavé linie a pocit pohodlí a luxusu. Jak vysvětlila Ellen Haeser, posun k „pomalé“ módě trvalejší hodnoty reaguje na zrychlující se životní tempo, kdy se oblečení stává spotřebním zbožím s omezenou trvanlivostí.

Oděvy zvětšují objem, a to zejména v horní části, v ramenou a v do kulata řasených rukávech. Materiály jsou často trojrozměrné, ať už strukturované, kožešinové, plyšové nebo počesané. Větší prostor dostanou také tradiční prvky dámské módy jako plisování, nabírání, volány. Roste obliba sukní, které se budou nosit především v klasických délkách a střizích, čili úzké ke kolenům a dlouhé propínací či zvonové.  Na druhé straně pokračuje i obliba maskulinních oděvů inspirovaných pánskými obleky či uniformami. Důležitou součástí šatníku se stanou bílé košile hranatých siluet zdobené například barevnými lemy, velkými kapsami nebo potisky. Kalhoty zůstávají převážně úzké a postavám zalichotí tunikové délky.

Pokud jde o barevnost, vedle monochromatických oděvů a jemně vystínovaných tónů se výrazněji prosadí i kontrastní barevné bloky, často s horizontálním členěním ve stylu šedesátých let. Populární zůstává také melanž a drobné grafické vzory, nestárnoucí je kostka. Díky pokročilým technikám digitálních potisků se na oděvech častěji setkáme s motivy fotografií či reprodukcemi obrazů. Na úkor ustupující klasické černé se prosazuje tmavomodrá a hluboká hnědá a obecně by příští sezona měla být barevnější, protože to budou právě netradiční pastelové a vůbec světlé tóny, které oděvům v čistých klasických liniích dodají vizuální neotřelost. Zároveň se více uplatní zemité barvy přírody včetně velbloudí a olivově zelené. Zářivou barvou sezony bude elektrizující kobaltová modř.

Veletrh STYL se stal dějištěm jediného trendového seminář pořádaného v České republice ve spolupráci s renomovaným zahraničním odborníkem. Přítomní obchodníci informace o nových trendech velmi přivítali, protože jim pomohou optimálně namixovat nabídku pro příští podzim a zimu. Stejný seminář se připravuje také na veletrh STYL v srpnu 2015.