Na veletrhy módy za historií kabelek

 

„Symfonie kabelek“ je název unikátní výstavy, kterou připravilo Muzeum města Brna a oficiálně bude zahájena 26. září na hradě Špilberk. Její předpremiéra proběhne již o několik týdnů dříve na brněnském výstavišti, kde se s historickými kabelkami seznámí návštěvníci veletrhů STYL a KABO.

Kabelky jsou dnes nedílnou součástí dámského šatníku a objevují se ve stále nových a nových variacích, protože poskytují nekonečný prostor pro uplatnění tvůrčí fantazie. Zajímavým kontrastem moderních kabelek, které na stáncích vystavovatelů veletrhu KABO ukáží trendy pro příští jaro a léto, bude výstava „Symfonie kabelek“ provádějící historií tohoto fenoménu.

Kabelky, tašky a taštičky lidé používali od okamžiku, kdy měli potřebu přenášet různé cennosti, a první provedení jsou známá už ze starého Egypta. Od 14. století si muži i ženy  na opasky se zavěšovali různé zdobené vaky na předměty denní potřeby jako mince, klíče či kapesníčky. V období empíru přišly do módy malé dekorativní taštičky zvané „ reticuly“ podle francouzského slova ridicule (směšný), které se nosily převážně v ruce. A teprve na konci 19. století se objevily praktické a od té doby neustále populární kožené kabely s držadlem do ruky. Kožené kabelky se postupně prosadily a ovládly trh v nejrůznějších materiálových podobách – od luxusní hadinky přes nejužívanější hovězinu až po umělou kůži, jejíž historie sahá až do roku 1830. Výstava zdokumentuje také rozkvět kabelek ve třicátých a čtyřicátých  letech 20. století a postupně se prosazující trend barevného sladění s obuví, rukavicemi a kloboukem.

Samostatnou linii vždy představovaly kabelky společenské, které dávaly velký prostor pro fantazii a podobně jako šperky ilustrovaly a dotvářely módu každé epochy. Na počátku 20. století byly na vrcholu popularity taštičky z kovových sítí vyráběné nejprve ručně a pouze ze stříbra, ale později také strojově a z levnějších kovů. Historie korálkových kabelek sahá až do Benátek 15. století, ale jako doplněk k večerním šatům se uplatňují dodnes. Dlouhodobě oblíbené jsou rovněž kabelky zdobené flitry či kabelky štrasové se skleněnou imitací broušených diamantů.

Pořadatelé veletrhů STYL a KABO spolupracují s Muzeem města Brna pravidelně. V minulosti na výstavišti proběhly například výstavy retro prádla nebo dámských kostýmů z minulého století. Unikátní kabelky zapůjčené Muzeem města Brna budou vystaveny ve vitrínách a návštěvníci si je prohlédnou od 18. do 20. srpna 2013 v pavilonu F.