Nejsme značka, tvoříme příběhy, říká na veletrhu STYL talentovaná španělská návrhářka Saray del Saz

 

Talent z Madridu Saray del Saz přijela do Brna, aby zde prezentovala svoji unisex kolekci WELCOME TO UTOPIA. Vychází přitom z filozofie, že v její módě neexistují žádná pravidla, žádné konvence. „Když si lidé koupí můj model, nekupují jenom kus oděvu, ale vyjadřují způsob, jakým žijí. Životní styl a jedinečnost každého člověka je základem mého konceptu,“ říká Saray del Saz.

Vaše modely jsou součástí přehlídky STYL SHOW, večer vás čeká i velká prezentace v rámci slavnostního večera. Jak jste po prvním dni spokojená s průběhem veletrhu?
Na začátku jsem se trochu obávala, že mít dvě přehlídky v jeden den bude hodně stresující, ale organizátoři mi byli ve všem nápomocni a zejména fitting byl profesionální.  Čtyři lidé pomáhali s oblékáním modelek a modelů a celkový přístup spolupracovníků byl velmi profesionální. I přes určitou jazykovou bariéru jsem měla pocit, že se o mne hezky starají. Můj dojem z prvního dne je velmi dobrý, zatím vše běží dobře.

Do Brna vás přivedlo vítězství v soutěži mladých návrhářů v Madridu. Jak se to seběhlo?
To je velice zajímavý příběh. Když jsem studovala design, měla jsem od učitelů i ředitele školy velice dobrou zpětnou vazbu na svoji módní kolekci. A tak jsem se rozhodla zúčastnit se regionálního kola soutěže mladých návrhářů v Madridu, vyhrála jsem a utkala se v národním kole s 19 návrháři z celého Španělska. Bylo to poprvé, co jsem ukázala svoje práce na národní úrovni a opět jsem k mému překvapení zvítězila. Vůbec jsem netušila, jaká je cena pro vítěze a už vůbec ne, že je spojena s účastí na mezinárodním módním veletrhu v České republice. To bylo velké překvapení, v Česku jsem nikdy nebyla, netušila jsem ani, jak se správně vyslovuje Brno, jak se tam dá dojet, jaký je styl oblékání lidí na ulici atd., takže to bylo svým způsobem i dobrodružství. 

STYL SHOW STYL SHOW
STYL SHOW STYL SHOW
STYL SHOW STYL SHOW
STYL SHOW STYL SHOW

Připravila jste pro Brno něco speciálního?
Já jsem velmi alternativní, v tomto duchu jsem spolu s kolegyní tvrdě pracovala na kolekci, kterou jsem se rozhodla v Brně představit. Během posledních tří měsíců jsem toho moc nenaspala J. Je to moje první větší zahraniční prezentace a už nyní mohu říct, že i cenná zkušenost.

Na vašich stránkách říkáte: netvořím značku ani oblečení, ale příběhy. Můžete to trochu rozvést?
Moje modely jsou určeny pro ty, kteří chtějí zrušit konvence, chtějí změnu. Lidé se často oblékají konfekčně, všichni jsou si více či méně podobní, aniž by oblečením vyjadřovali svoji skutečnou osobnost. Ale každý člověk je uvnitř jiný, takže proč být navenek stejný? To, jak se oblékáme, by mělo vyjadřovat osobnost, nikoliv být výsledkem diktátu okolí.

Jak jste se dostala k navrhování?
Pocházím z rodiny, ve které se nikdo nikdy nevěnoval módě. Ale všichni mne podporovali v tom, abych si šla za svým snem. Nejdřív jsem studovala technickou část týkající se oděvu a učila se řemeslu,  ale ukázalo se, že mám i výtvarný talent, takže jsem se nakonec vrhla do oblasti designu a promovala jako návrhářka.

Kde vidíte sama sebe za pět let? Máte nějaké konkrétní plány?
Budu spokojená se vším, co přijde. Mým hlavním cílem je rozšířit moji filozofii a vidět, že lidé ji sdílí a žijí. To je pro mne to důležitější. Ale samozřejmě když budu mít možnost tvořit a prezentovat se i na prestižních přehlídkách ve světě, budu šťastná. Tento víkend jsem si velmi užila a moc se těším na večerní přehlídku.

Datum: 18.2.2018 13:15:00