O seminář věnovaný EET byl mezi obchodníky velký zájem

 

Několik desítek zástupců maloobchodu s textilem a obuví navštívilo veletržní seminář věnovaný nejasnostem kolem startu druhé vlny elektronické evidence tržeb. Odpověď na všechny otázky však nedostali.


Do začátku druhé vlny EET týkající se velkoobchodu a maloobchodu zbývá už jen několik dní, přesto mnozí majitelé obchodu s textilem a obuví stále nemají jasno, jak v některých případech postupovat. Obavy vzbuzují například situace běžné při uplatňování dárkových poukazů, kdy zákazník doplácí za zboží dražší než poukaz. Při prodeji přes e-shopy zase běžně dochází k vracení zboží, které zákazníkům nepadne nebo se jim nelíbí. Obchodník tak musí tržbu nejprve zaevidovat a posléze ji stornovat. Z dosavadní praxe EET v restauracích zkušenosti s pravidelným stornováním tržeb nejsou a ani ministerstvo financí zatím neví, jak bude finanční správa v těchto případech postupovat. Jak oznámili přítomní zástupci ministerstva financí a finančního úřadu, pro nejasné případy se metodika teprve bude zpřesňovat.

Zavádění EET vnímají negativně především majitelé menších obchodů, pro které znamená další administrativní zátěž. Obávají se dalších kontrol a sankcí za neúmyslné chyby dané nepřehlednými a stále narůstajícími administrativními požadavky. Provozování malého obchodu je tak neustále složitější. V případě EET navíc majitel obchodu odpovídá za případné chyby prodavače, které v době své nepřítomnosti ani nemůže kontrolovat.

Seminář „EET pro velko- a maloobchodníky krok za krokem“ připravily oborové asociace ATOK a ČOKA ve spolupráci s Ministerstvem financí ČR, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a společností Veletrhy Brno.

Datum: 20.2.2017 16:00:00