Osobnostmi roku jsou Miroslav Bísek a Vilém Fišer

 

Jedenkrát ročně je v rámci módních veletrhů slavnostně udělováno ocenění osobnostem z oblasti textilního, obuvnického a kožedělného průmyslu za jejich přínos v dané branži. Osobnostmi roku 2019 se stali jednatel obchodní společnosti BIBO Shoe a prezident ČOKA Miroslav Bísek a generální ředitel a předseda představenstva VÚB a.s. Vilém Fišer.

Na přehlídkovém mole v pavilonu P dnes předávali ocenění šéfredaktor odborného časopisu Svět textilu a obuvi Michal Korol spolu s ředitelkou veletržního projektu STYL a KABO Gabrielou Císařovou a zástupci profesních asociací ČOKA a ATOK Vlastou Mayerovou a Stanislavem Sedláčkem. Michal Korol na pódiu krátce představil oceněné a Gabriela Císařová pak vyjádřila radost nad tím, že Veletrhy Brno jsou pravidelně zvány do komise, která kandidáty vybírá. Pak už přišly ke slovu gratulace a slavnostní přípitek.

Miroslav Bísek je jednatelem společnosti BIBO Shoe, která výhradně zastupuje obuvnické značky Hispanitas, Mustang, Marila, Venus a Macarena pro Českou a Slovenskou republiku. Historie firmy sahá až do roku 1992. Od té doby firma prošla jak překotným, složitým, tak i velmi úspěšným obdobím. Za tu dobu společnost nakupovala po celém světě od Asie až po Brazílii, a to v množství přesahující jeden milion párů. Sesterská firma BIBO Stores provozuje maloobchodní prodejny a e-shop pod značkou SHOEMAKER.

Sám Miroslav Bísek uvádí, že se k botařině dostal vlastně náhodou a vůbec nečekal, že to bude na celý život. Po sametové revoluci se chtěl pustit do zcela jiného podnikání, ale kamarád mu poradil: „Udělej velkoobchod s botami, mám prodejnu a nemůžu sehnat boty. V Jižních Čechách žádný velkoobchod není.“ A tak vše začalo. „Na začátku jsem o botách věděl jen to, že mám velikost 45. Nyní po 25 letech jsem již třetí volební období prezidentem České obuvnické a kožedělné asociace.“

Druhý oceněný Vilém Fišer působí bezmála padesát let ve VÚB a.s., dříve Výzkumném ústavu bavlnářském v Ústí nad Orlicí. Právě zde vystudoval při zaměstnání Střední průmyslovou školu textilní, obor přádelnictví, poté absolvoval VŠE v Praze. Po svém nástupu do VÚB pracoval nejdříve v obchodním úseku jako překladatel a dokumentarista, později od roku 1983 jako vedoucí odboru mezinárodních vztahů. V oblasti zahraničních styků zůstal i po roce 1989, kdy ústav prošel privatizací, podílel se na radě organizačních i strukturálních změn, zastával funkci zástupce ředitele a člena představenstva podniku.

Datum: 23.2.2020 11:45:00