Prádlo a plavky – trendy pro sezónu 2016/17

 

Fundovanou přednášku dnes připravil Martin Kárych ze společnosti ALTRA, který na veletrhu STYL poodkryl, jakým směrem se budou ubírat materiály a střihy v oblasti prádla a plavek v časovém horizontu následujících dvou let. Podle jeho slov v Evropě odzvonilo dámským push-up podprsenkám (zájem o ně se přesunuje do Ásie) i pánským koupacím kraťasům. Trend směřuje k většímu zahalování dámské postavy a naopak pánům u boxerek ubere na délce nohaviček.


Na úvod vystoupení se Martin Kárych pustil do krátkého historického exkurzu posledních patnácti letech, kdy se na scéně postupně objevovaly odvážné dámské sexy modely, tanga, transparentní ramínka či pěnové košíčky. Poté se ke slovu přihlásilo pánské prádlo, novým fenoménem byl návrat k plným ženským tvarům a později k tvarujícímu prádlu.

Inspirací pro blízkou budoucnost se stala začátkem června pařížská mola na Paris Expo-Porte de Versailles, na kterých se objevily trendové modely pro rok 2016. Představilo se na nich na 450 značek z 35 zemí světa. V oblasti plavek, koupacího oblečení a plážové módy bylo možné vysledovat, že rostou boky kalhotek, zakrývají se dekolty, zvedají se pasy a posilují jednodílné plavky. Objevují se také koupací dresy se stojáčkem a dlouhými rukávy. Návrháři hlásí návrat k  oranžové barvě, posilují digitální tisky, objevují se lesklé materiály a ve hře zůstává i široká škála fluorescenčních barev. Dá se očekávat, že i u nás se brzy objeví nové střihy v plavkách, vyznačující se například netradičním řešením ramínka přes jedno rameno nebo střihem plavek, u nichž se spodní díl napojuje na vrchní díl plavek, zakrývá břicho a vytváří dojem jednodílných plavek. Přes jednoznačný trend zahalování dámské postavy se dá očekávat, že bikiny zřejmě nadále zůstanou nejžádanějším typem plavek (v Evropě tvoří asi 54 %). Také dámské prádlo začíná být usedlejší a směřuje k romantickým, něžnějším potiskům. O své místo na slunci usiluje i jedna z novinek, košíčky z jednoho kusu, tzv. monocup.