Výrobní družstva drží vlajku tradiční české krejčoviny

 

Luxusní zimní pláště a paleta z Moděvy Konice nebo elegantní šaty od Modely Pardubice. Česká výrobní družstva si našla své místo na oděvním trhu a dvakrát ročně vystavují nové kolekce v Brně.


Oděvní výrobní družstva se veletrhu STYL účastní pravidelně a novinky předvádějí také na kontraktačních módních přehlídkách. MODĚVA, oděvní družstvo Konice, letos zaujala diváky přehlídky STYL SHOW kolekcí zateplených dámských a pánských kabátů z italských materiálů, zajímavým prvkem byla vzorovaná podšívka límce. MODELA, výrobní družstvo Pardubice, do Brna přivezla aktuální kolekci dámské letní módy ve svěžích barvách, kterou oslovuje primárně zákaznice ve středním věku. „Nejúspěšnější jsou pouzdrové šaty z italských materiálů určené pro slavnostnější příležitosti. Jde o tkaniny s neobvyklou tkalcovskou vazbou, plastickými vzory i kovovými vlákny, které nikdo jiný na veletrhu nenabízí, takže o ně je velký zájem,“ říká Pavla Polednová, předsedkyně výrobního družstva MODELA Pardubice. V nabídce nechybí ani letní šaty z úpletů pro běžné denní nošení, halenky, sukně, letní kalhoty a kabátky. Přestože jde o kolekci pro letošní jaro a léto, s dodávkami není problém.  „Podle zájmu tady na veletrhu okamžitě objednáváme materiál, v dubnu a květnu kolekci našíváme a rovnou dodáváme do obchodů. Jsme rychlí, takže nemusíme chystat kolekce s ročním předstihem,“ vysvětluje Pavla Polednová. Veletrh STYL je pro družstvo MODELA základním obchodním kanálem, kde oslovuje své odběratele z řad majitelů menších butiků. „Máme spoustu stálých zákazníků, ale v posledních letech nám přibývají noví, které potkáváme právě v Brně na veletrhu,“ dodává předsedkyně družstva.

Společnou prezentaci družstev na veletrhu STYL zaštiťuje Svaz českých a moravských výrobních družstev (SČMVD). Po pádu velkých oděvních výrobců patří družstva k významným držitelům tradice české krejčoviny. Při vysokém, přibližně padesátiprocentním podílu ceny práce na celkové ceně oděvního produktu, se ovšem jen obtížně vyrovnávají s konkurencí ze třetích zemí. „Na trhu se může udržet jen ten, kdo nabízí tak vysokou kvalitu, že v ceně produktu cenu práce schová, nebo nějakou jinou prioritu z oblasti technologií,“ míní předseda SČMVD Rostislav Dvořák. Nicméně o budoucnost sektoru se ani tak nebojí.  „Lidé se chtějí oblékat nejen do oděvů, které se dovezou třeba z Číny, ale požadují i domácí produkt. Určitá část této výroby se proto stále drží a jsem přesvědčen, že se udrží i do budoucna. Z toho důvodu v rámci svazu podporujeme naše oděvní a textilní družstva, kterých není málo,“ říká Rostislav Dvořák. Vedle družstev MODĚVA a MODELA, které mají v rámci společné expozice SČMVD samostatné stánky, se zde prezentují také DITA výrobní družstvo invalidů s nabídkou funkčního a dětského oblečení a textilu, STYL výrobní družstvo knoflíkářů a FROTEX ŽIŽELICE jako výrobce ručníků a domácího textilu.

Datum: 18.2.2018 11:15:00