Začaly veletrhy módy s rekordním počtem značek

 

Netradičně v sobotu byly na brněnském výstavišti zahájeny již 45. mezinárodní veletrhy módy, obuvi a koženého zboží STYL a KABO. Zájem o účast opět vzrostl a vystavovatelé prezentují celkem 767 značek, což je nejvíce od srpna 2010. Brány veletrhů se uzavřou v pondělí v 16 hodin, do té doby by jimi mělo projít více než pět tisíc návštěvníků.

Zájem o veletrhy odráží vývoj na českém trhu, kde se textilnímu i obuvnímu maloobchodu velmi daří. Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu uvádí, že tržby loni rostly o 8,4 procenta, a to zejména zásluhou úspěšného textilního průmyslu. Obuvníci ještě výsledky nemají, ale předpokládají, že budou obdobné jako v roce 2013. Výrobci obuvi by mohli mít zakázek i více, ale potýkají se s nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Na brněnském výstavišti se představuje 63 českých výrobců a spolu s nimi firmy z dalších 16 zemí, především pak Německa, Polska a Slovenska. Početná je také účast Řecka, přibylo vystavovatelů z Rakouska a návštěvníci nepřehlédnou ani stánky společností z Chorvatska, Ruska, Litvy nebo Španělska. Velmi vysoký je také počet nováčků; vůbec poprvé se na brněnských veletrzích módy prezentuje 43 firem.

Přetlak zájmu pocítil zejména pavilon F, kde z důvodu nedostatku místa v obuvnické části museli pořadatelé několik zájemců o účast odmítnout. Letošním trendem je také návrat některých renomovaných výrobců, kteří v Brně vystavovali před několika lety, příkladem jsou firmy jako DRAPS (český výrobce oblečení pro sport a volný čas), Striessnig (rakouský výrobce módních doplňků) nebo One-o-One (německá móda nadměrných velikostí). Druhým trendem je zvětšování výstavních ploch. Například firma Beck International z Mělníka, která zastupuje několik německých značek, letos zvětšila stánek na trojnásobek plochy a představuje novou značku Camp David.

Datum: 21.2.2015 10:22:00