Trendy pro příští sezonu přímo z přehlídkového mola

Do tajemných příběhů módy zasvětila tradiční veletržní přednáška nizozemské specialistky Ellen Haeser věnovaná klíčovým trendům dámské a pánské módy pro podzim a zimu 2016/2017. Netradičně se přednášelo přímo na přehlídkovém mole v pavilonu P a poprvé v historii veletrhu se trendový seminář bude opakovat, takže kdo ho nestihl, má šanci ještě v neděli od 14 hodin.

 

Do tajemných příběhů módy zasvětila tradiční veletržní přednáška nizozemské specialistky Ellen Haeser věnovaná klíčovým trendům dámské a pánské módy pro podzim a zimu 2016/2017. Netradičně se přednášelo přímo na přehlídkovém mole v pavilonu P a poprvé v historii veletrhu se trendový seminář bude opakovat, takže kdo ho nestihl, má šanci ještě v neděli od 14 hodin.


Jak naznačily již trendy posledních let, móda směřuje k originalitě, podtrhuje osobnost nositelky či nositele a místo diktátu dává široký prostor k sebevyjádření. Proto by podle Ellen Haeser měli i majitelé butiků a obchodů s oblečením dbát na originalitu, vnést do své prodejny vlastní duši a stát se inspirací zákazníkům. V dámské módě pro příští sezonu se promítnou čtyři klíčová témata.

Téma „přírodní živly“ ukazuje krásy přírody a vyjadřuje environmentální cítění ve smyslu udržitelného rozvoje planety, úspory přírodních zdrojů, ekologicky čisté výroby a využívání recyklace. Oděvy se vyznačují čistým a střízlivým vzhledem, typické velké objemy a splývavé materiály je předurčují k pohodlnému nošení. Střízlivá zůstává i barevnost s převažující bílou, černou a šedou a s akcenty v rubínově červené a zelené. Pokračuje obliba stínování barev a melange. Uplatní se zde asymetrické střihy, zavinování, řasení a metalické potisky, které se objeví i na pleteninách nebo obuvi. Chybu neuděláte s lakovanou kabelkou ani výraznými kovovými detaily.

Přírodou se inspirovalo také téma „primal“ neboli prvotní, které míří ke kořenům a tradicím. Neformální oděvy se obracejí ke starým řemeslům a tradiční zručnosti, podtrhují fantazii a originalitu. „Dnes znovu pěstujeme vlastní zeleninu, pečeme domácí chleba, pleteme a vyšíváme. Sledujeme Hru o trůny a zajímají nás středověké legendy a rituály. Je to sílící trend návratu ke kořenům, který se projevuje i v módě,“ vysvětlila Ellen Haeser. Z barev se objeví celá přírodní škála, která je k vidění třeba na tržišti – barvy bylinek, koření, ovoce, zeleniny i oříšků. Výrazně se uplatní skořicová a hlínově hnědá. Tradiční žakáry a tkané materiály se vrátí v moderním zpracování a v nových tvarech a siluetách, například s grafickými motivy a zdobené třásněmi. Materiály oslaví primitivní krásu přírody, ovčí vlna se pochlubí smyčkami a uzlíky a plastičnost oděvu zvýrazní zdobení kožešinou. Velký prostor dostane také kůže vintage vzhledu, a to nejen ve výrazných opascích. Primitivismus se projeví v obuvi inspirované prehistorickým a etnickým obouváním nebo v kabelkách se zvýrazněným šitím. Na své si přijdou všichni příznivci vrstvení, asymetrie a mixu různých délek.

Pozornost si určitě zaslouží také trend „atelier“ inspirovaný výtvarným uměním a obecně uměleckým světem. Pestrá škála barev a netradičních kombinací dává velký prostor pro originalitu a ničím nelimitované vyjádření osobnosti. Jak názorně ukázala prezentace paní Haeser, tento svobodomyslný přístup se neomezuje na mladší věkové kategorie, ale sluší ženám každého věku, které mají odvahu nosit vlastní originální styl. Skupina těchto spotřebitelek v souladu s demografickými trendy stále roste a vyplatí se s ní počítat. Typické jsou zde netradiční barevné kombinace, grafické motivy, 3D textury, kreativní střihy. „Tělo je jako plátno, na které malujeme,“ shrnula nizozemská odbornice.

Čtvrtým klíčovým tématem jsou „poklady historie módy“ neboli retro ohlédnutí za módními ikonami, jejichž hodnota přetrvala v čase. Stejný trend se dnes velmi silně projevuje v interiérovém designu. Základ barevné škály tvoří neutrální bílá a šedá, které doplní skořicová, jemně růžová, okrová, džínová modrá, z výrazných tónů pak červená, žlutá či fuchsiová. Design inspirovaný značkou Prada pracuje s potisky květin a ptáčků, luxusní vzhled jednobarevných oděvů určuje kvalitní materiál a zdobení kovem či napodobeninami polodrahokamů. Nadýchaná ženskost nejlépe vynikne v pastelových barvách a doplněná feministickými botami ala dvacátá a třicátá léta, které jsou pohodlné díky širokým podpatkům. Zdobí se krajkami, stuhami, výšivkami i korálky a velký comeback zažívají perly v doplňcích. Bižuterie je velmi dekorativní a nápadná, například ve tvarech hmyzu. Zajímavý zůstává mix luxusních a neformálních oděvů, třeba pohodlných širokých kalhot. I zde se uplatní vintage styl a různé inovativní kombinace materiálů. „Fantazie nemá hranice,“ zdůraznila Ellen Haeser.

Také pánská móda pro příští sezonu hledala inspiraci v přírodě a folklóru. Setkáme se zde s etno vzory a roste obliba kára a kostek, stejně jako horizontálních i vertikálních pruhů. Hra s tvary se projeví v odnímatelných a zdobných prvcích, například kožešinových, uplatní se také vrstvení. Vliv sportu se promítne v širším využití prodyšných a vodoodpudivých materiálů vyvinutých pro aktivní sportovce, úspěch mají slavit prošívané oděvy. Pleteniny se vrátí k tradičním etnickým dezénům, často se zdobením do tvaru chomoutu, nosit se budou i roláky mohutného vzhledu. Obvyklou přírodní barevnou škálu osvěží burgundská červená, ale evergreenem samozřejmě zůstává džínovina, nově povrchově drsná se smyčkami, ale v čistém a uhlazeném vzhledu. Oblíbené budou košilové bundy i bundy bomber z netradičních materiálů jako fleece nebo vlna. Blejzry a saka různých délek lze neformálně kombinovat s džínami a teniskami, originalitu nositele podtrhne nadměrný kabát v délce až ke kotníkům. Kalhoty zůstávají u úzkých střihů a mohou využít různobarevných kontrastů nebo pásků na bocích. K novinkám patří tepláky z luxusních materiálů nebo kalhoty se sklady u pasu. A důležité budou i doplňky jako klobouky dědečkovského či kovbojského vzhledu.