STYL
19.-21.2. 2022

58. B2B veletrh módy STYL

Květiny na tisíce způsobů

 

Společnost Moraviaflor z Olešnice prezentuje na veletrhu ruční výrobu květin z přírodních materiálů. Zájemci si mohou nejen prohlédnout, jak takový květinový doplněk vzniká, ale přímo na místě si ho také tradičním způsobem vyrobit.


Výroba umělých květin má na Olešnicku obrovskou tradici a byla po dlouhá desetiletí zdrojem obživy pro místní obyvatele. Proto své podnikání společnosti Moraviaflor postavila především na kvalitě, ověřených postupech a zkušenostech. „Loni jsme oslavili sto padesát let naší existence. Jsme malá firma rodinného typu o deseti zaměstnancích, máma zde pracovala 45 let a já, ač jsem vzděláním z jiného oboru, se snažím tuto tradici udržet. Kromě nás je v Olešnici ještě velmi známý modrotisk, ten je ještě o nějakých pár desítek let starší, a ta naše tradice opravdu navazuje na řemeslnou dílnu v naší oblasti,“ říká majitel Milan Synek.

V současnosti firma vyrábí maloobjemové série z přírodních materiálů, přičemž velký podíl tvoří bavlna a hedvábí. Jedná se především o různé květy, od malých až po ty s třiceticentimetrovými průměry, kdy si zákazník řekne, jaký požaduje tvar, velikost i barvu. „Květiny vyrábíme ekologickou cestou, tzn. že k barvení používáme potravinářské barvivo, a aby držely tvar, potravinářskou želatinu,“ vysvětluje Milan Synek s tím, že jejich výroba nezatěžuje přírodní prostředí.

„My jedeme po staru i v tom, že děláme vzorky a fyzicky jezdíme za zákazníky po České republice, anebo vzorky do zahraničí posíláme, aby zákazník viděl, jak skutečně naše výrobky vypadají. Internet je náš nepřítel v jedné věci: ty květiny jsou natolik jemné, že nelze nafotit detaily, aby kytka opravdu vynikla a přesně odpovídala barevnému nádechu či odstínu, kterých je v barevné škále asi 36 tisíc! To monitor není schopen posoudit, a proto nejde naše produkty ani dobře nabízet přes e-shopy,“ dodává Milan Synek.

Firma spolupracuje s módními návrháři, s českými výrobci bižuterie i s firmami, jako je například Tonak, pro který vyrábí různé limitované série na dozdobení jejich klobouků. Velice zajímavou oblastí je spolupráce s firmou, která na jižní Moravě vyrábí kroje a pro které tvoří voničky, čelenky a samostatné květy. „V posledních letech jsme například dodali spoustu čelenek na Jízdu králů. Při výrobě květin vycházíme ze starých předloh a jsme rádi, že pomáháme zachovat unikátní folklorní tradice. Poslední dobou také vidíme velký zájem o tvoření pro dospělé i děti. Jezdíme na různé akce, na kterých si u nás návštěvníci mohou vyrobit jednoduchý květ, ozdobit si čelenku nebo gumičku do vlasů, podobně jako tady na veletrhu.“

Datum: 24.2.2020 10:15:00