LADA fashion sází na hightech materiály, nadčasovost a funkčnost

 

„O naše praktické šaty se nemusíte starat, ale ony se starají o vás, abyste byla pořád krásná,“ říká o své nové kolekci návrhářka Lada Vyvialová, která na veletrhu STYL prezentuje vlastní značku LADA fashion.

Veletrhu STYL jste se dříve účastnila se svojí autorskou tvorbou, co vás sem přivedlo letos?
STYL pořád vnímáme jako jedinou kontraktační profesní výstavu v České republice. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo posunout od tvorby solitérů určených na molo k oslovování obchodníků jako hlavních partnerů. Přijeli jsme s očekáváním, že tady potkáme nové spolupracovníky – majitele prodejen, kteří začnou naše věci odebírat. Snažíme se jim nabídnout rukopis a zároveň modely realizovatelné v malých i větších velikostech a sériově. Což mně osobně jako výtvarníkovi vždycky připadalo jako největší výzva: aby móda zůstala identifikovatelná a lidé ji vnímali jako značku, ale zároveň se do ní mohl obléknout kdokoli, komu vyhovuje. Navrhovat originál pro jediného zákazníka mě ani tolik nebaví.

Místo šití na zakázku tedy vyrábíte v malých sériích?
Jde o limitovanou výrobu na objednávku. Nešijeme na sklad, ale realizujeme limitované kolekce na objednávku spolupracujících prodejen. Na veletrh jsme přivezli kolekci na jaro a léto 2018 i kolekci na podzim a zimu 2017/2018, kterou si obchodníci stále mohou doobjednat. Naším hlavním cílem ovšem je kontrahovat letní kolekci z nanomateriálů, které zkoušíme už delší dobu a jsme z nich nadšeni. Je to speciální vysoce funkční materiál s naprosto jedinečnými vlastnostmi, které jsou trvalé. Modely z něj jsou antibakteriální s dezodoračním účinkem, chrání před UV zářením, odvádějí vlhkost. Zjistili jsme, že sami vlastně už nic jiného nenosíme a všichni naši zákazníci se k tomuto materiálu vracejí.

Jako ženu mě zaujaly také střihy, které se umí přizpůsobit různému typu postavy, schovají její nedostatky a hezky sedí.
A to nás právě baví. Jde o jemné nuance, které nejsou vidět na první pohled, nic nápadného. Ale pak zákaznice přijde a chce další takové šaty, protože říká, že už nic jiného nenosí… Ty šaty váží dvacet deka, vejdou se i do kabelky, jsou ideální na cesty. Ocení je ženy, které nemají ideální postavu, jsou plnější nebo i těhotné. Limitem pro jejich nošení není věk ani životní situace. A materiál je opravdu kvalitní, sama nosím tyto šaty několik let a vypadají pořád stejně, nežmolkují se, nemusí se žehlit. Jsou praktické a nemusíte se o ně starat, ale ony se starají o vás, abyste byla pořád krásná.

Barevnost je velmi jednoduchá, neuvažujete o rozšíření barevné škály?
V zimní kolekci máme hodně černé a v aktuální letní kolekci používáme tři barvy: bílou kávu, tmavomodrou a červenorůžovou. Barva je součástí našeho rukopisu a my máme rádi chromatické jednobarevné věci, na kterých vynikne i minimální detail jako řasení nebo sklad. Škála barev není široká také z důvodu, že si tento materiál necháváme vyrábět. Navíc myslím, že tyto tři barvy jsou právě tím, co léto vyžaduje a co zákazník chce vidět, protože od značky očekává i doporučení. A my tyto barvy vidíme pro příští léto jako příjemné a to pravé, co chceme nabídnout.

Vedle kolekce z jednobarevných materiálů nabízíte také několik vzorovaných modelů…
Jde o limitovanou edici vzniklou v rámci uměleckého sociálního projektu. Spolupracujeme na něm se sdružením Umění lidem a používáme látky s potiskem podle výtvarných děl vytvořených v sociálních ústavech – dětských domovech, domovech důchodců, stacionářích a podobně. Výsledkem jsou originální modely, kterými se nejen ozvláštní kolekce, ale zároveň se tak podpoří dané sociální zařízení, které dostane třicet procent z ceny výrobku. Každý kus je zde originál, protože vzor potisku nikdy není položen úplně identicky.

Jak účast na veletrhu STYL hodnotíte?
Za nás osobně musím říci, že jsme spokojeni. Pořadatelé jsou profesionálové, mají zkušenosti. Našli jsme tu několik nových obchodních kontaktů, adekvátně k počtu návštěvníků, a nyní se uvidí, jestli se tato spolupráce posune do nějakého zdárného a trvalého obchodního vztahu. Jsem ráda, že jsme tady.

Datum: 21.8.2017 17:00:00