Soutěž designérů obuvi ovládla studentka z Mongolska

 

Obuvnická tradice u nás pokračuje přípravou mladých designérů, jejichž kvality každoročně prověřuje soutěž o Cenu Nadace Jana Pivečky. Na veletrzích STYL a KABO byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 11. ročníku.


Do soutěže mladých designérů obuvi a kožené galanterie se letos přihlásilo 34 studentů z pěti odborných škol s celkem 57 návrhy i hotovými kolekcemi. Přestože se soutěž koná každý rok, pokaždé jsou porotci překvapeni tvůrčí invencí. „Je vidět, že studenti pořád mají spoustu nových nápadů. Na každém hodnocení se najdou práce, kde si člověk řekne „wow, tak to tady ještě nebylo“. Profilují se zde velmi šikovní mladí designéři,“ říká ředitelka Nadace Jana Pivečky  Božena Filáková, která je spokojena také se zájmem o účast. „Přibývá zastoupených vysokých škol, nově jsou tu studenti z Prahy a z Plzně. Někteří z bývalých vítězů dnes spolupracují se školami a přivádějí do soutěže další účastníky. Méně přihlášek možná bylo v nejstarší kategorii, ale zase tam máme pořád lepší a lepší práce.“

Rostoucí kvalitu potvrdila také vítězná kolekce nejstarší kategorie Professional View určené studentům vysokých škol a designérům do 30 let. Její autorkou je studentka Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně Uranbileg Altangerel, která kolekci obuvi a oděvů inspirovanou Mongolskem vytvořila pro svou rodinu. „Bilge je úkaz – pracovitá, cílevědomá, slušná, invenčně nabitá, jazykově skvělá studentka. Materiály pro tuto práci si zajistila v závodech v Mongolsku a její kolekce je skloubením mongolské oděvní kultury s moderní Evropou “ nešetřil chválou vítězky její pedagog, akademický malíř Jan Zamazal. Na jejím prvenství se shodla celá patnáctičlenná porota a nikdo nepochybuje, že jde o designérku s obrovským tvůrčím potenciálem. „Bilge znám dlouho a její práci sleduji. Ostatně nevyhrála v této soutěži poprvé, úspěšná byla již jako studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti,“ uvedla Božena Filáková.

Studium designu obuvi v České republice klade důraz na užitnost - nositelnost obuvi, zdravotní nezávadnost, komfort pro nohu a další aspekty. Mnoho studentů se na vysokou školu hlásí ze střední uměleckoprůmyslové školy, což jim dává výborný řemeslný základ. Také proto se jim daří uplatnit i při nižším objemu tuzemské produkce obuvi. „Hodně našich designérů obuvi pracuje v zahraničí, ale i u nás jsou možnosti. Nemám přehled o všech, ale mladí designéři, které znám a kteří třeba byli mezi vítězi naší soutěže, se většinou uplatnili velmi dobře. Buď pracují sami za sebe nebo ve firmách, případně s výrobci spolupracují externě formou zakázek. Kvalitní designér o práci nemá nouzi,“ je přesvědčena Božena Filáková.

Datum: 25.8.2017 9:11:00