Srpnové veletrhy módy STYL a KABO zaujaly módními přehlídkami a novými workshopy


Novinky ze světa módy nabídly od 20. do 22. srpna 2022 veletrhy STYL a KABO. Na brněnském výstavišti se představilo přes 130 vystavovatelů z 12 zemí, kteří zastupovali 352 značek.

Poslední roky byly pro firmy z této branže složité a znamenaly velkou změnu v základním fungování byznysu. O to více si vážím důvěry, kterou v nás účastníci veletrhů vložili. Těší mě, že zúčastněné firmy nacházejí ve veletrhu smysl i nadále a doufám, že zhodnotí svou investici jako přínosnou a odpovídající všeobecné situaci,“ uvedl Tomáš Moravec, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno na slavnostním zahájení.

Návrat na přehlídková mola

Součástí srpnových veletrhů byly opět módní přehlídky vystavujících i hostujících firem. „Snažíme se, aby veletrhy byly pro návštěvníky inspirací a zážitkem. Proto jsme se rozhodli do programu znovu zařadit módní přehlídky a uspořádat je přímo v centru dění v pavilonu P,“ doplnil Martin Škarka, ředitel veletrhů STYL a KABO. Návštěvníci si na mole prohlédli kolekce od MARCO MORALLI, H&D, CITY ZEN, VEBA, BOJA, OPTIK KROUMAN, HELENY BEDRNOVÉ, SABATTI + FABOS, PLEAS, ATELIÉR DONÁT, LEVEL PRO. K módním veletrhům prostě módní přehlídky patří. A samozřejmě je také jiné, když vidíte jednotlivé outfity vystavovatelů na modelkách v pohybu. Takže myslím, že se to letos v tomto směru povedlo“ dodává Blanka Sedláková, organizátorka módních přehlídek za agenturu Top Ladies.

Známé tváře ocenily úroveň české módy

Na módní veletrhy zavítala řada hostů zvučných jmen. Dorazila herečka a moderátorka Eva Decastelo, která moderovala i večerní přehlídku pro vystavovatele a partnery a sama zde předvedla šaty od Miroslava Michaela Knota. „Jsem hrozně ráda, že se veletrhy módy konají. Je tady poměrně dost lidí, takže se na módu v době covidu nezapomnělo. Sama jsem si zde vybrala krásné věci z přírodního lnu“ řekla s potěšením Decastelo. Na večerní módní show se dále představily kolekce návrhářek Ivety Řádkové, Heleny Bedrnové a firmy AXEL Accessories. Nabídku vystavovatelů si prohlédla také půvabná herečka Jana Stryková, kterou nejvíce zajímaly české firmy. „Je zajímavé, co dokáží české ručičky vyrobit,“ dodala s obdivem Stryková. Mezi hosty se objevil i Lukáš Langmajer. „Zaujalo mě, že se stále ještě šije v Evropě a že je tu spousta firem, které dokážou vytvářet v Čechách nebo na Slovensku něco, co je schopné konkurovat světu,“ konstatoval oblíbený herec.

Workshopy uznávaných stylistů a vizážistů

Pět pravidel stylu představila na svém semináři známá stylistka a filmová kostymérka Klára Klempířová. Zajímavě rozebrala působení barev, jejich vzájemnou kombinaci a dotkla se tak i nového oboru módní psychologie. Klempířová si také prošla expozice firem a prohlédla nespočet oděvů, doplňků, látek, kabelek i bot. Děkuji za pozvání na módní veletrh! Prošla jsem všechny stánky a hledala to nejlepší. Diskutovali jsme s návrháři, s výrobci i distributory o tom, jak se jim daří a bohužel, nemají to vůbec snadné. Ale pracují stále s nadšením. Je zkrátka potřeba se vzájemně podporovat“, myslí si Klára. Na praktické propojení módních trendů a vizáže pro každou příležitost se ve svém workshopu zaměřili mistr České republiky v make-upu Pavel Bauer a stylistka Stáňa Šlosserová.  

Customizace a udržitelnost jako trend

Pojem customizace představila na veletrzích STYL a KABO česká firma VASKY. Na přednášce zazněly zajímavé studie a fakta o zakázkové výrobě a nechyběly ani inovativní ukázky způsobů komunikace se zákazníky. Veškeré komponenty, které na botách jsou, pochází od českých a slovenských dodavatelů,“ ujistil přítomné Jaroslav Jordán. Martin Brna, produktový designér pro změnu prakticky ukázal v rámci prezentace, jak boty vznikají a upozornil i na to, že kromě standardní nabídky je možné na webu na konfigurátoru, který nabízí až miliony kombinací, navrhnout boty podle vlastní představy. Téma udržitelnosti bylo na veletrhu zastoupeno v doprovodném programu i na stáncích vystavovatelů. Ve své přednášce se mu věnovala i Stáňa Šlosserová, která se zaměřila konkrétně na udržitelnou kapsulovou módu. V neděli dopoledne se uskutečnil i druhý ročník Podiatrického sympózia Zdravá noha-zdravá obuv, kde se k tématu vyjádřili přední odborníci z oboru.

Co trápí vystavovatele? Rostoucí ceny materiálů, energií a služeb!

Vystavovatele nejvíce trápí nestabilní situace na trhu. Problémová garance dodávek a neustále rostoucí ceny ovlivňují nákupní řetězec, výrobci mnohdy nejsou schopni garantovat ceny nasmlouvaného zboží, protože ke změnám dochází i několikrát za měsíc.

„Všechny výrobce trápí rostoucí ceny. Jsou to jak ceny energií, protože textilní i obuvnická výroba je energeticky náročná, tak ceny materiálů a služeb. Důsledkem nejistoty je také slábnoucí poptávka, kdy lidé odkládají zbytné nákupy,“ podotýká k tématu Vlasta Mayerová, ředitelka České obuvnické a kožedělné asociace. „V důsledku bezpečnostních hrozeb, tlaku na ekologii, vysokých cen a nespolehlivosti dopravních služeb již řada firem v textilním průmyslu přesunuje část výroby z asijských zemí do Evropy,“ připomíná další dopady současné situace na obor Michal Korol, šéfredaktor odborného časopisu Svět textilu & obuvi. 

Příští, jubilejní 60. ročník veletrhů STYL a KABO

se uskuteční od 18. do 20.2. 2023!

 

OHLASY

Caprice, Marcela Zábojníková
Tento ročník se nám velmi líbil, minulé KABO jsme bojovali o zařazení módních přehlídek, které krásně vyšly a lidem se líbily. Pro firmu Caprice byl letošní veletrh velký přínos, prodávali jsme kolekci jaro léto 2023. Chtěla bych poděkovat jak brněnským veletrhům za to, že vše zorganizovali, tak našim zákazníkům za to, že za námi přijeli.

VEBA, Monika Mrštinová
Dojmy z této akce máme jen ty nejlepší, líbilo se nám tady moc. Přehlídky, vystavovatelé, celá ta atmosféra. A zájem o naše výrobky a látky byl velký, nad naše očekávání. Spokojenost opravdu veliká.

Hegler Fashion a Nickel, Magdalena Petružalová
S veletrhem jsme spokojeni vždycky, protože máme takový produkt, za kterými zákazníci přijedou.  Letos se mi zdá, že veletrh byl na vyšší úrovni, že ta přehlídka pozvedla image celého veletrhu.

City Zen, Miloš Chmel
Z tohoto ročníku máme krásné dojmy, opravdu jsme cítili velký zájem, jak našich stávajících partnerů, tak i nových konečných zákazníků.

Personality, Alen Duvnjak
Musím říct, že tento rok byl nad moje očekávání. Prodávaly se dražší a kvalitnější věci. Tento rok neskutečně překvapily dámské pokrývky hlavy, protože jsme měli jak velký výběr barev, tak velký výběr ladících šál, což se hezky kombinovalo a zákazníci na to hned reagovali a uměli to svému konečnému zákazníkovi lépe odprezentovat. Takže jsme opravdu spokojeni.

VASKY, Jaroslav Jordán
Jsem příjemně překvapený z veletrhu, navíc jsme tady měli i možnost zapojit se do doprovodného programu. Jako firma Vasky jsme na B2B veletrhu poprvé a nejvíce se nám líbilo právě to propojení nás, naší značky a workshopů, díky čemu si nás potom lidé snadněji našli.

Uomo Donna, Michaela Bohunková
Musíme organizátory pochválit, moc se nám líbí, že se letos znovu obnovily módní přehlídky a udělal se program pro vystavovatele. Jsme za to moc rádi a doufáme, že to přiláká obchodníky a že to bude růst zase zpět do výšin, kde to bylo před lety.

Franco fashion s.r.o., Bohuš Guliš, jednatel společnosti
S naší nabídkou jsme uspěli, ale báli jsme se, jaká bude účast po covidové době. Věřím, že se to opět rozběhne. Na Slovensku se už veletrhy módy nekonají a Brno je pro nás pro do budoucna důležité. Budeme uvažovat o možnosti zapojení se do módních přehlídek, pokud budou k dispozici mužští modelové.

CASA MODA, Pavel Trněný
V naší nabídce najdete celou řadu zajímavých kusů pánské módy. Lněné košile jsou stále naším hlavním artiklem a tradičně představujeme nové vzory. Letošní veletrh se opět vydařil, my jsme spokojení. Trh se trochu změnil, pro nás kupodivu pozitivně, problémy jsou s materiálem a s dopravou, které však naší prezentaci na veletrhu příliš neovlivňují.  

Pionier pro Českou a Slovenskou republiku, Vladimír Zítka,
Na veletrh Styl do Brna jezdíme pravidelně každý půl rok již 20 let, vynechali jsme pouze covidové období. Nový formát se nám líbí, přehlídky vítáme, ale zatím bychom se nezúčastnili, neumožňuje nám to naše kapacita, ale rozhodně svoji účast do budoucna nevylučujeme 

PENNYBELTS s.r.o.n Petr Novotný, jednatel společnosti
Prezentujeme pánské společenské opasky. Veletrhy pro nás sice nejsou hlavním odbytištěm, ale je to dané i dobou. Jezdíme sem především proto, aby bylo vidět, že stále ještě existujeme.