STYL
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh módy STYL

KABO
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Vzhůru na „retro pláž“

 

Ani nepotřebujete stroj času, a přesto si v těchto dnech můžete v pavilonu P brněnského výstaviště udělat výlet do minulosti. V rámci projektu La Manufacture totiž vznikla i „retro“ pláž s výstavou, která připomíná, jak to kdysi vypadalo na československých a českých plovárnách a koupalištích, do jakých plavek se lidé oblékali nebo s čím si ve vodě hráli.

Brněnské dorostenky na závodech v plavání v Hradci Králové, 1938

Součástí instalace jsou i reprodukce fotografií, mapující více než 100 let historie plavek a koupací módy v zahraničí a tehdejším Československu. Některé z dokumentů pocházejí ze soukromého archivu sběratele Tomáše Sedláčka, který pro výstavu vybral dobové pohlednice, zachycující plavkové úbory v časovém rozmezí let 1910 až 1970. 

„Starší období je zastoupeno fotopohlednicemi z plováren, které byly pořizovány jako upomínkové a dlouhou dobu se uchovaly v rodinných albech. Zajímavá je také ukázka dvou pohlednic pořízených v pařížském ateliéru a signovaných PC Paris. Vhodně volené pozadí, osvětlení, pózy a doplňky vytváří takřka dokonalou iluzi pláže,“ upřesňuje Tomáš Sedláček, který do kolekce vybral i některé historické události, na nichž jsou plavky pouhým doplňkem. Jde například o plavecké závody v Hradci Králové roku 1938 nebo pohlednice Pressfota ze soutěže MISS WORLD, konané v Londýně v roce 1967. Tam obdrželo titul celkem 7 dívek, přičemž naše Alžběta Štrkulová obsadila 6. místo v obrovské konkurenci kandidátek z 54 zemí. 

Miss World Londýn 1967, finalistky v plavkách, za ČSSR Alžběta Štrkulová

Zatímco starší snímky jsou černobílé, novější pohlednice z nakladatelství Pressfoto Praha převážně ze 70. let minulého století jsou již barevné. Pro srovnání jsou vystaveny i barevné pohlednice z ciziny - Německa, Itálie a Jugoslávie - tedy zemí, které disponovaly tiskařskými stroji pro barvu již v 60. letech. Zajímavostí je, že pohlednice pro slovenské nakladatelství Epocha byly vzhledem k lepší kvalitě tištěny v Jugoslávii.

Mladí rybáři, ateliérová fotografie EAS, 1914

Reprodukce fotografií ze soukromého archivu sběratele Tomáše Sedláčka

Datum: 18.8.2018 18:00:00