Business den Ruské federace

„S Ruskou federací potřebujeme pragmatickou, otevřenou a častou komunikaci,“ i tato slova zazněla ve vystoupení náměstka ministra zahraničních věcí ČR Martiny Tlapy na dnešním Business dnu Ruské federace. Toto setkání je tradiční akcí doprovodného programu MSV, které v druhý den veletrhu pořádá Komora pro hospodářské styky se SNS spolu s dalšími partnery.

 

„S Ruskou federací potřebujeme pragmatickou, otevřenou a častou komunikaci,“ i tato slova zazněla ve vystoupení náměstka ministra zahraničních věcí ČR Martiny Tlapy na dnešním Business dnu Ruské federace. Toto setkání je tradiční akcí doprovodného programu MSV, které v druhý den veletrhu pořádá Komora pro hospodářské styky se SNS spolu s dalšími partnery.

Dnešní Business den, kterého se zúčastnila celá řada významných hostů v čele s ministryní průmyslu a obchodu České republiky Martou Novákovou a náměstkem ministra průmyslu a obchodu Ruské federace Georgijem Vladimirovičem Kalamanovem, dnes reflektovalo aktuální česko-ruské obchodní vztahy a také naznačilo možnosti spolupráce s několika ruskými regiony – Uljanovskou, Sverdlovskou a Nižegorodskou oblastí. V rámci jednotlivých vystoupení zazněla řada konkrétních informací, v jakých oblastech je možné rozvíjet vzájemný byznys, jaké je tempo rozvoje v jednotlivých oblastech, jaké zázemí skýtají tamní technologické parky či jaké formy podpory jsou poskytovány zahraničním investorům.

Česká mistryně Marta Nováková mimo jiné uvedla, že setkání se koná v nelehké době pro rozvoj česko-ruské obchodní spolupráce, vyzdvihla kontakty s konkrétními regiony Ruské federace i snahu hledat inspiraci pro společné projekty. Také připomněla, že se připravuje 11. zasedání česko-ruské mezivládní komise, které se bude konat v Praze.  Náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu G. V. Kalamanov konstatoval, že po loňském propadu opět vzrostl obrat mezi Českou republikou a Ruskou federací, hovořil také o podpoře exportu a vzniku Ruského obchodního centra a připomněl i některé společné projekty, které jsou realizovány na území Ruské federace, například v oblasti dodávek strojů, výroby soustruhů, v oblasti letectví, v metalurgickém či chemickém průmyslu. „Doufám, že dnes budeme vážně posuzovat budoucí možnosti a úspěchy,“ uvedl G.V.Kalamanov.

Velvyslanec Ruské federace v ČR Alexander Vladimirovič Zmejevskij připomněl, že Česká republika patří mezi hlavní obchodní partnery Ruska a z hlediska obratu zaujímá 11. místo. Uvedl také příklady některých společných projektů, kdy například firma Agrostroj staví ve Voroněžské oblasti podnik na výrobu zemědělské techniky anebo Škoda Auto otevřela další linku na výrobu automobilů Yeti s tím, že v Rusku již vyrobila na 3000 těchto automobilů.

Podle náměstka českého ministra zahraničí Martina Tlapy lze význam vzájemných vztahů nejlépe dokumentovat na účasti vrcholných představitelů z regionů a firem, přítomných na MSV. „Naše vztahy by měly být pragmatické, měli bychom se dívat dopředu a přemýšlet, co můžeme dělat společně.  Rusko je zemí se 143 miliony obyvatel, což nelze opomíjet.  Ekonomika a růst obchodu, v mých číslech se jedná o vývoj obratu o 30 %, je potvrzením toho, že firmy mají zájem obchodovat. Je úkolem státu, aby vytvořil podmínky pro oživení našich ekonomických vztahů. Vidíme zájem regionů z obou stran. To je důvod, proč jsou naše vztahy důležité a proč jsem optimistický.“