WOODTEC
-> 2023

Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl

Nábytek pod tlakem

 

Když to hodně přeženeme, vypadá jako solárium. Jenže místo lidí si na spodní desku „lehají“ kusy budoucího nábytku. S teplem opravdu pracuje – díky němu se materiály mění a tvarují, jak designér, výrobce či zákazník potřebuje. Ale je tu něco navíc, mohutný podtlak, bez něhož by to nešlo. O čem je řeč? O dýhovacím stroji se zahřívací pecí Combiformer Plus české společnosti Adamik Company, s.r.o. Stačí mu pouhých osm minut práce a vytahujete krásný kousek, který vydrží sloužit věky. Společnost jej nominovala do soutěže o historicky první titul WOOD-TEC Award.

„Princip je jednoduchý. Potřebný komponent, třeba obložková zárubeň dveří, se natře se disperzním lepidlem, pokryje se dýhou, fólií nebo jakýmkoliv dekorativním materiálem. Položí se na pracovní stůj stroje, v němž jsou vyfrézované drážky, zaklopí průhlednou membránou a spustí se zabudovaná vakuová pumpa. Přes ony pravidelné drážky vytáhne všechen vzduch, membrána dílec obepne a nepustí. Přiklopí se vrchní víko, v němž je zabudován ohřev, který urychluje proces lepení,“ popisuje obchodní zástupce Rostislav Kavulok. Pumpa „hučí“ asi jen půl minuty, potřebný podtlak pak stroj dovede udržet oněch osm minut. A pak je hotovo, membrána se uvolní a výrobek vytáhne.

„S výrobou těchto lisů jsme začali proto, že se nám líbil nápad upotřebit a zpracovat vlastně odpadový materiál – dřevotřísku, MDF… Z něj se totiž dá vyrobit nádherný luxusní nábytek. Dýhované kusy se používaly už za našich babiček a dědečků, uvidíte jej na zámcích. Ten nábytek, pokud je dobře udělaný, tak je tu navždy. Dá se s tím vyhrát a dělat krásné designové věci, to nás oslovilo,“ vysvětluje Kavulok.

Adamik Company vznikla v roce 2005 a první stroje mířily nejčastěji k výrobcům dveří. Trh se mění a dnes má společnost více zákazníků mezi nábytkáři specializujícími se na zakázkovou výrobu. „Mnoho z nich totiž spolupracuje s designéry a architekty, kteří vymýšlejí ty špeky a lis je skvělý pro výrobu atypů,“ poznamenal Kavulok a ukazuje třeba na zvlněnou dýhovanou stoličku. Ta vznikla tak, že návrhář vytvořil formu, na ni se položil vrstvený materiál a podtlak s lisem matrici věrně okopírovaly.

Stejným způsobem se dá v Combiformeru pracovat s moderními umělými kameny, což jsou termoplastické materiály. Právě pro ně Adamik Company přimontovala spodní rozehřívací pec. „Třeba z Corianu nebo Staronu dnes vznikají luxusní kusy. Tyto materiály potřebují nahřátí na teplotu zhruba 160 °C, poté jsou tvárné jako plastelína. Položí se na matrici, vysaje se vzduch a chladnutím se materiál znovu vytvrdí,“ dodal další možnost stroje obchodní zástupce firmy se sídlem v Paskově. Nejvyšší materiál, který lisovací membrána zvládla, byl velký 42 centimetrů. „Ale záleží na celkové hloubce a šířce materiálu,“ dodal Kavulok.

Adamik Company je česká společnost a její stroje jsou kompletně složeny a z valné většiny též vyrobeny v Česku. „Jen po Česku jich máme na dvě stovky. Jsme schopni se zákazníkům velmi přizpůsobit. Může si pořídit standardní rozměr, ale také když si řekne o poloviční nebo naopak třeba čtyřmetrový, není problém,“ líčí Rostislav Kavulok.

Myšlenka vakuového lisování přišla z Holandska. „Řešili výrobu atypického nábytku do člunů, lodí, jachet, kde vlastně všechno do oblouku,“ dodal k historii metody zástupce Adamik Company.

https://www.adamikcompany.cz/

Datum: 3.11.2017 11:30:00